klimatyzatory zewnętrzne

Buduj i remontuj z troską o własne zdrowie i z oddechem dla klimatu

Coraz częściej naszym poczynaniom towarzyszy świadomość rangi troski o ochronę środowiska i jej zasobów w tych działaniach. Nic więc dziwnego, że większość z nas budując teraz dom czy też dokonując jego modernizacji lub tylko remontując mieszkanie, rozważa zastosowanie do wyposażenia albo wykończenia materiałów, które są ekologiczne. Na koniec jednak nic nie zmieni faktu, iż najważniejsza z tego punktu widzenia – określanego fachowo mianem śladu środowiskowego – jest medium dostarczające do naszego lokum ciepło i prąd.

Niemal 9 na 10 Polaków (88 proc.) wskazuje, że dom drewniany jest zdrowy i przyjazny dla mieszkańców – podaje raport Ministerstwa Środowiska. Większość Polaków jako atuty wskazuje na szybkość budowy domów z drewna oraz to, że są one zdrowe i przyjazne dla mieszkańców. Jednocześnie 55 proc. osób uważa, że konstrukcja domu drewnianego jest nietrwała i wymaga częstej konserwacji.

Dom góralski to pierwsze skojarzenie aż trzech na czterech Polaków z budownictwem drewnianym. Tylko 14 proc. wskazuje, że to też całoroczne domy jednorodzinne, z zaledwie 2 proc. wie o budynkach wielorodzinnych budowanych w technologii drewnianej – wynika z raportu Ministerstwa Środowiska

Drewniane: ekologiczne, ale nietrwałe?

Przykłady z przeszłości oraz głos ekspertów temu przeczą. Prefabrykacja elementów konstrukcyjnych (ścian, stropów czy dachów) w nowoczesnych halach produkcyjnych zapewniają żywotność i trwałość budynków przez min. 100-150 lat. Drewniane budynki zbudowane z litego drewna mogą przetrwać setki lat, czego najlepszym dowodem są drewniane kościoły.

Zobacz:

To już się dzieje – w Polsce zaczęła się elektryfikacja ogrzewania, a we wszelkich możliwych scenariuszach jej realizacji główną rolę odgrywają pompy ciepła, bo...

https://zielona-eskadra.pl/nadchodzi-era-elektryfikacji-ogrzewania-w-polsce-w-kazdym-wariancie-glowna-rola-juz-jest-obsadzona-przez-pompy-ciepla/

Pokutuje jednak przekonanie, że budynki drewniane są łatwopalne. Wierzy w to aż 84 proc. Polaków, mimo że jak wskazują eksperci Polskich Domów Drewnianych, drewno wykorzystywane w budownictwie podlega takim samym normom jak inne materiały.

Właśnie obawa o wilgotność z jednej strony, a zagrożenie pożarowe – z drugiej są barierami, które sprawiają, że choć nie mamy wątpliwości co do ekologicznych walorów takich domów, powstrzymujemy się przed ich budową, Tymczasem obie te bariery likwidują nowoczesne technologie.

Od dawna było wiadomo, że jednym z największych wrogów konstrukcji drewnianych są woda i wilgoć. Żeby zapobiec potencjalnym problemom, istotna jest bardzo wysoka jakość przygotowanego drewna o niskiej wilgotności. Technologia konstrukcji drewnianej wymaga bardzo wysokiej kultury technicznej oraz doskonałej organizacji pracy na placu budowy. Dlatego nowoczesne budynki powstają w kontrolowanych warunkach w fabrykach zapewniających odpowiednią jakość.

Wymagania dla materiałów budowlanych w zakresie ich reakcji na ogień są bardzo precyzyjne. Zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i drewno, jak każdy surowiec, musi te normy spełniać. Dodatkowo, ostatnio w Pionkach przeprowadzono eksperyment pożarowy, w którym do spalenia przeznaczono dom drewniany o powierzchni aż 110 mkw., żeby oszacować dokładnie parametry związane ze spalaniem się budynku.

Charakterystyczne dla w pełni rozwiniętego pożaru, ekstremalnie wysokie temperatury przekraczające 1000°C, nie naruszyły konstrukcji budynku drewnianego. Co więcej, pożar nie rozprzestrzenił się na drugie piętro budynku, gdzie cały czas panowała temperatura pokojowa, czyli 23°C. Eksperyment pozwoli zweryfikować dotychczasowe przepisy przeciwpożarowe dla budynków o konstrukcji drewnianej.

Niech się… bele pną do góry!

Drewno to aktualnie jedna z najbardziej stabilnych i bezpiecznych alternatyw dla powszechnie stosowanych materiałów budowlanych, takich jak beton. To naturalny i co istotne, odnawialny surowiec, który po odpowiedniej obróbce technologicznej, pozwala na wznoszenie wielokondygnacyjnych budynków, w tym obiektów użyteczności publicznej, jak szkoły, biurowce czy muzea. Co istotne, budynki drewniane są też ekologiczne, ze względu m.in. na niższe zużycie wody przy obróbce materiału, a sam proces budowy jest znacznie szybszy. Dlatego na świecie i coraz mocniej w Polsce trwa dynamiczny rozwój technologii drewnianej.

Przeczytaj:

Jak wspólnie i na co dzień możemy starać się o poprawę klimatu, także jednocześnie korzystając z dotacji i ulg podatkowych

https://zielona-eskadra.pl/wspolnie-i-na-co-dzien-walczymy-o-poprawe-klimatu-dbajac-o-jakosc-powietrza-wody-i-produkcje-zielonej-energii/

Na świecie powstają nawet wielokondygnacyjne budynki z drewna. Norweski lider wśród drewnianych wieżowców mierzy 85,4 metra, drugi co do wielkości obiekt w Austrii jest niewiele niższy i ma 84 metry. Podium domyka 53-metrowy dom studencki w Kanadzie.

Prefabrykat: do budowy lub wykończenia

Prefabrykacja to sposób, który pozwala rozwiązywać problemy typu wilgotność co ogniotrwałość, ale jednocześnie korzystać w sposób odpowiedzialny z zasobów środowiska – zachowując dbałość o jego zasoby, a jednocześnie generowanie jak najmniejszego śladu środowiskowego. Ta technologia wykorzystywana jest także w materiałach, które chętnie stosujemy przy pracach wykończeniowych wnętrz, także wymieniając podczas remontów okładziny ścian czy podłóg.

Drewniane panele stosowane zwłaszcza w korytarzach i przedpokojach to także w Polsce od dawna ulubiony materiał aranżacji łączących rustykalizm z elegancją – smart casual.. Przedpokój, w którym zastosujemy surowiec w pełni naturalny będzie idealną wizytówką domu bliskiego organiczności. Precyzyjne odwzorowanie krążków drewna wprowadzi odrobinę lasu i natury do każdego wnętrza. Kupując je możemy z łatwością sprawdzić czy są certyfikat FSC – znak odpowiedzialnej gospodarki leśnej.

Dowiedz się:

Jak osobiście możesz wpłynąć na poprawę powietrza i podjąć walkę ze smogiem

https://zielona-eskadra.pl/sposoby-walki-ze-smogiem-na-pewno-znajdziesz-cos-dla-siebie/

Podobnie jest z płytkami, które mogą imitować drewno lub cegłę albo z gipsowymi płytkami, które dzięki swojej strukturze mogą imitować np. drobno łupany kamień. Oczywiście do budowy lub wyłożenia ścian możemy też w miarę posiadanych środków zastosować całkowicie ekologiczne kamienie albo ich wykonane z betonu imitacje – wykorzystywane także przy elewacjach.

Ekologiczne serce domu czyli ogrzewanie

Wszystkie te mające walor ekologiczności zabiegi okażą się powiedzonkowym „kwiatem do kożucha”, jeśli taki dom zechcemy ogrzewać piecem węglowym, nawet takim z atestem wykluczającym go z grona kopciuchów, a nie postawimy na ekologiczne źródło ciepła – najlepiej na całkowicie neutralną dla środowiska naturalnego pod tym względem pompę ciepła. By zaś zbliżyć się do ideału – do kompletu instalując panele fotowoltaiczne.

Takie rozwiązania zresztą zdają się być stworzone dla drewnianych domów. Większość z nich ma spadziste dachy – co jest wymarzonym modelem ułatwiającym montaż oraz wysoką wydajność pod względem ilości prądu ze słońca dostarczanego przez panele fotowoltaiczne.

Z kolei atuty pompy ciepła dla drewnianego domu przejawiają się także w jej funkcjonalności: nie wymaga ona dużych powierzchni do instalacji i funkcjonowania, co w niezbyt obszernych domach drewnianych nie jest bez znaczenia, ale przede wszystkim jest urządzeniem grzewczym najbezpieczniejszym z punktu widzenia pożarowego, nie tylko w zestawieniu z piecem węglowym.

Pompy ciepła są jedynym efektywnym urządzeniem grzewczym likwidującym w pełni niską (przypowierzchniową) emisję zanieczyszczeń powietrza. Dodatkowo są to urządzenia niezwykle komfortowe, bezpieczne i tanie w eksploatacji, ponieważ spośród wszystkich urządzeń grzewczych osiągają najwyższą klasę efektywności A++.

– Pompy ciepła powietrze-woda, jako źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne, w związku z czym wykonywanie dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego jest zbędne, a produkcja ciepła jest możliwa nawet, gdy temperatura spada do -25°C. Powietrzne pompy ciepła są znakomitą alternatywą wszelkiego rodzaju kotłów, dając komfortowe, automatyczne ogrzewanie za porównywalną cenę i z niskim kosztem eksploatacji – wyjaśnia Magda Turecka, Manager ds. marki NIBE.

Nowy typoszereg NIBE F2120 stanowi przełom w technologii pomp ciepła typu powietrze/woda, osiągając sezonowy współczynnik efektywności SCOP powyżej wartości 5,0! Oznacza to, że pompa ciepła jest wstanie wyprodukować pięć razy więcej energii niż sama pobiera. Ponadto charakteryzuje się niezwykle szerokim zakresem pracy, osiągając 65°C na zasilaniu systemu grzewczego i aż 63°C gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -25°C.

– Co więcej pompa ciepła jest w stanie osiągnąć to wszystko pracując niezwykle cicho (poziom ciśnienia akustycznego wg EN 11203 w odległości 2 m wynosi jedynie 39 dB). Nazywamy to PRAWDZIWĄ REWOLUCJĄ W OGRZEWANIU domów – podkreśla Magda Turecka i dodaje:– Choć wiele osób uważa, że inwestycja w pompę ciepła jest droga, to jednak decydując się na to urządzenie możemy obniżyć koszty budowy domu. Odpadną wówczas koszty budowy kominów spalinowych, magazynów na opał (przy kotle na paliwo stałe), montażu zbiorników (kotły na paliwo gazowe/olejowe) czy kotłowni. Ponadto pompy zaliczane są do odnawialnych źródeł energii, dlatego inwestorzy mogą liczyć na rządowe dotacje i promocje producentów, takie jak wspomniana Szwedzka Dotacja.

Drewniany trend w modzie

Budownictwo drewniane nadal stanowi zaledwie ok. 1 proc. całości branży w Polsce, ale z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przez ostatnie pięć lat liczba konstrukcji drewnianych oddanych do użytku niemal się podwoiła. Według Oferteo, zdecydowana większość, bo aż 68 proc. wszystkich nieruchomości z drewna powstaje na wsi. Najwięcej w województwach małopolskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

Dowiedz się:

Dlaczego pompy ciepła zostawiają w pokonanym polu wszystkie inne odnawialne źródła energii

https://zielona-eskadra.pl/pompy-ciepla-zostawiaja-w-pokonanym-polu-wszystkie-inne-odnawialne-zrodla-energii/

Z czasem jednak te proporcje ulegają – i ulegać będą zmianom – wpływ na to mają przede wszystkim technologie, a w ślad za nimi zainteresowanie budową drewnianych domów w miastach także deweloperów. Nie bez znaczenia jest też szykowane przez państwo wsparcie dla takich inwestycji w ramach programu rządowego określanego popularnie mianem Mieszkanie Plus.

Aktualnie ekologiczne, drewniane osiedla powstają w miastach, między innymi za sprawą dewelopera Polskie Domy Drewniane a celem spółki jest zwiększenie udziału budownictwa drewnianego do nawet 20 proc. w 2040 roku.

Na razie wśród Polaków pokutuje przekonanie, że dom z drewna jest raczej letniskowy niż całoroczny, stąd ich wysyp w miejscowościach wypoczynkowych. Przykład innych krajów pokazuje jednak, że budynki z drewna są uniwersalne i można je budować wszędzie. Zbigniew Biskupski