pompa ciepła

Pompy ciepła zostawiają w pokonanym polu wszystkie inne odnawialne źródła energii

Pompy ciepła NIBE to urządzenia grzewcze, które mają wiele zalet. Są nimi m.in. funkcjonalność, efektywność, przyjazność dla środowiska, prostota instalacji oraz łatwość codziennej obsługi. Wbrew stereotypom nie kosztują też dużo.

Rozmowa z Magdą Turecką, Managerem ds. marki NIBE

– Polacy chyba już dali się przekonać, że nie da się radykalnie poprawić jakości powietrza bez zniwelowania niskiej emisji. Tu zaś kluczową rolę odgrywa wymiana pieców węglowych na zasilane jednym z odnawialnych źródeł energii – inne działania termomodernizacyjne mogą dawać efekty co najwyżej wspomagające?

– Pomimo że coraz więcej mówi się o ogromnej potrzebie walki z niską emisją a tym samym o poprawie jakości powietrza, w Polsce wciąż w zbyt małym stopniu wykorzystuje się odnawialne źródła energii, w tym pompy ciepła. Co jest niewytłumaczalne, jeśli uświadomimy sobie, że są one bardzo skutecznym sposobem na likwidację niskiej emisji. Jedyna emisja wynikająca z pracy tych urządzeń to zanieczyszczenia, które powstają w procesie produkcji energii elektrycznej zasilającej silnik elektryczny napędzający sprężarkę. A pamiętajmy, że elektrownie opalane węglem kamiennym czy brunatnym wyposażone są w profesjonalne filtry, które w dużej mierze zatrzymują szkodliwe pyły. Według danych podanych w roczniku statystycznym, emisja pyłów w trakcie produkcji energii elektrycznej jest ponad 10-krotnie mniejsza niż emisja pyłów z przydomowych kotłów na paliwa stałe.

– Odnawialnych źródeł energii mamy wiele: słońce, wiatr, woda, biogaz – by wymienić tylko te najpopularniejsze. Teraz jednak rekordy popularności – na świecie i w Polsce – biją pompy ciepła. Według raportu Global Market Insights dochody z globalnego rynku pomp ciepła przekroczyły w ubiegłym roku 48 miliardów dolarów, a w perspektywie sześciu kolejnych lat wzrosną niemal o połowę, do 68 mld USD, zaś w 2026 r. liczba sprzedanych pomp przekroczy 16 mln jednostek. Skąd taki boom pomp ciepła?

– Pompy ciepła są jedynym efektywnym urządzeniem grzewczym likwidującym w pełni niską (przypowierzchniową) emisję zanieczyszczeń powietrza. Dodatkowo są to urządzenia niezwykle komfortowe, bezpieczne i tanie w eksploatacji, ponieważ spośród wszystkich urządzeń grzewczych osiągają najwyższą klasę efektywności A++. Co więcej, w ostatnich latach na zakup pompy ciepła można otrzymać dofinansowanie w ramach rządowych programów wsparcia takich jak Czyste Powietrze, czy Mój Prąd. Można też skorzystać z promocji na odnawialne źródła energii, które dostępne są na rynku. Jedną z nich jest akcja Szwedzka Dotacja do pomp ciepłą NIBE, finansowana przez firmę NIBE-Biawar, w ramach której można otrzymać dotację do 10 000 zł na zakup pompy ciepła, rekuperatora oraz zestawu paneli fotowoltaicznych NIBE PV.

Przeczytaj:

Komfort, ogromne oszczędności na domowych wydatkach; jakie jeszcze inne zalety ma dom bez rachunków.

https://zielona-eskadra.pl/prawdziwie-smart-jest-dom-bez-rachunkow-ale-nim-go-zbudujesz-mozesz-oszczedzac/

– Wróćmy jeszcze do rynku OZE. Jaki był rok 2019 dla firmy NIBE-BIAWAR?

– Ubiegły rok był rekordowy pod względem sprzedaży produkowanych przez nas urządzeń grzewczych i wentylacyjnych, szczególnie w segmencie pomp ciepła, rekuperatorów i systemów fotowoltaicznych NIBE. Na osiągnięty sukces składa się kilka czynników, a mianowicie wzrost świadomości w zakresie budownictwa niskoemisyjnego, technologii pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii wraz ze Szwedzką Dotacją oraz programem rządowym Czyste Powietrze, dobrze skrojoną ofertą i wysoką jakością naszych produktów. Naszą pozycję lidera rynku zawdzięczamy bardzo dobrej opinii o marce NIBE, ale również, a może przede wszystkim, zaangażowaniu i jakości usług naszych autoryzowanych firm instalacyjnych oraz doradców. Jeśli chodzi o liczby, przychód firmy w 2019 roku wyniósł ponad 176 mln zł (wzrost o 21 proc.), przy czym największy wzrost osiągnięto w segmencie pomp ciepła – aż o 63 proc.

– Śledząc strukturę sprzedaży łatwo zauważyć, że zarówno na świecie jak i w Polsce największym powodzeniem cieszą się powietrzne pompy ciepła, mniej się sprzedaje gruntowych. Taką strukturę popularności potwierdza choćby większy run na powietrzne pompy w ramach trwającej Szwedzkiej Dotacji, Skąd to się bierze? Czy w gruntową pompę ciepła trzeba więcej zainwestować?

– Urządzenia te oprócz tego, że wykorzystują niewątpliwie najtańsze i najłatwiejsze do pozyskania źródło ciepła, przeszły znaczne modyfikacje i ulepszenia, które z pewnością przyczyniły się do tak znacznego wzrostu zainteresowania tymi produktami.

Pompy ciepła powietrze-woda, jako źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne, w związku z czym wykonywanie dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego jest zbędne, a produkcja ciepła jest możliwa nawet, gdy temperatura spada do -25°C. Powietrzne pompy ciepła są znakomitą alternatywą wszelkiego rodzaju kotłów, dając komfortowe, automatyczne ogrzewanie za porównywalną cenę i z niskim kosztem eksploatacji.

Dowiedz się:

Program „Czyste Powietrze” w nowej odsłonie. A to oznacza jezcze wyższe dotacje na pompy ciepła i inne OZE

https://zielona-eskadra.pl/batalia-o-czyste-powietrze-zaczyna-sie-na-nowo/

Koszt inwestycji w powietrzną pompę ciepła, stanowi głównie koszt urządzenia, którego cena jest już porównywalna z konwencjonalnymi kotłami grzewczymi. Aktualnie najbardziej popularnym rozwiązaniem są pompy ciepła z modulowaną mocą grzewczą i wbudowaną funkcją chłodzenia NIBE SPLIT lub NIBE F2040 o mocy do 6, 8, 12 i do 16 kW, które cieszą inwestorów niską ceną (NIBE F2040-6kW kosztuje tylko 14 300zł netto!).

– Powszechnie jednak sądzi się, ze inwestycja w pompy ciepła w porównaniu z innymi technologiami energii jest kosztowniejsza. Na starcie pewnie tak, ale na inwestycję trzeba chyba jednak patrzeć dynamicznie, w dłuższej perspektywie czasowej?

– Choć wiele osób uważa, że inwestycja w pompę ciepła jest droga, to jednak decydując się na to urządzenie możemy obniżyć koszty budowy domu. Odpadną wówczas koszty budowy kominów spalinowych, magazynów na opał (przy kotle na paliwo stałe), montażu zbiorników (kotły na paliwo gazowe/olejowe) czy kotłowni. Ponadto pompy zaliczane są do odnawialnych źródeł energii, dlatego inwestorzy mogą liczyć na rządowe dotacje i promocje producentów, takie jak wspomniana Szwedzka Dotacja.

– NIBE kojarzy się w Polsce też z najnowszymi technologiami. Tegoroczna nowa seria pomp ciepła NIBE S może być tego koronnym dowodem i potwierdzać tezę, że sercem nowoczesnego domu powinna być inteligentna pompa ciepła?

– Nowa seria pomp ciepła NIBE S to zdecydowanie najbardziej zaawansowana technologicznie gama produktów dostępnych na polskim rynku, która pozwala na pełną integrację pompy ciepła z domem i jego mieszkańcami. Urządzenia serii S wyposażone zostały w prosty w obsłudze sterownik z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem, który umożliwia sterowanie pompą ciepła bezpośrednio na ekranie lub zdalnie za pomocą aplikacji myUplink lub witryny www.myuplink.com.

Nowe oprogramowanie zastosowane w urządzeniach serii NIBE S to ponad 10 milionów wierszy kodu, dzięki którym pompy ciepła NIBE oferują jeszcze bardziej wydajne i zaawansowane technologicznie funkcje. Dzięki połączeniu Wi-Fi, możliwe jest nie tylko sterowanie pompą ciepła bezpośrednio ze smartfona, ale także zdalne uruchamianie diagnostyki, bezprzewodowe podłączenie akcesoriów oraz pełna komunikacja urządzeń w chmurze obliczeniowej. Inteligentna technologia serii S umożliwia również obsługę urządzenia za pomocą głosu, a dzięki pełnej synchronizacji systemu operacyjnego w serii S wszystkie procesy zarządzania i współpracy przebiegają płynnie. Co więcej, dzięki dwóm wbudowanym antenom oraz łączności bezprzewodowej, pompa ciepła automatycznie sygnalizuje dostępność najnowszej wersji oprogramowania, dzięki czemu urządzenie ma zawsze dostęp do najnowszych funkcji smart.

Przeczytaj:

Jak dzięki zastosowaniu pompy ciepła można zminimalizować koszty utrzymania domu?

https://zielona-eskadra.pl/jak-dzieki-zastosowaniu-pompy-ciepla-mozna-zminimalizowac-koszty-utrzymania-domu/

– Na koniec wróćmy jeszcze raz do rynku. COVID-19 na dłuższą metę nie zakłóci chyba ani rynku nieruchomości, ani programów walki ze smogiem. Jaką dynamikę zainteresowania Polaków pompami ciepła prognozuje Pani w Polsce i jaki udział w zaspokojeniu popytu powinny mieć pompy ciepła z marką NIBE? Jakie są prognozy rozwoju i plany na 2020?

– W lutym 2020 roku otworzyliśmy nowy zakład produkcyjny w 100 proc. ogrzewany i chłodzony za pomocą powietrznych i gruntowych pomp ciepła NIBE. Nowa fabryka Biawar Produkcja docelowo będzie zajmowała powierzchnię 30 tys. m2, a już teraz możemy korzystać z nowego magazynu, laboratorium, hali produkcyjnej przeznaczonej głównie na rozwój OZE i nowych technologii oraz Centrum Szkoleniowego wraz z pokazową kotłownią. Jest to impuls do rozwoju firmy w kolejnych latach. Możliwość wzrostu wydajności produkcji i prowadzenia profesjonalnych szkoleń pozwoli na zwiększenie udziałów OZE w sektorze energetycznym, a co się z tym wiąże również naszych udziałów w rynku pomp ciepła i wentylacji w Polsce. Zagrożeniem, z którym musimy się zmierzyć, jest pandemia COVID19. Jednak liczymy na to, że obserwowane równie wysokie zainteresowanie urządzeniami OZE na początku roku, jak i pozytywne zmiany w programie Czyste Powietrze zniwelują negatywny wpływ tej sytuacji. NIBE-BIAWAR od lat kieruje się ideą zrównoważonego rozwoju, produkując urządzenia uznane za najlepszą dostępną technologię, które wspierane są dodatkowo np. poprzez zmiany warunków technicznych budynków (aktualnie WT 2021), ustawy antysmogowe, antykopciuchowe, zmiany podatkowe, wobec czego jest to dobrze obrany kierunek rozwoju.

– Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Zbigniew Biskupski