NIBE-BIAWAR zapewnia klientom doradztwo, pełne wsparcie logistyczne oraz dotacje

Każdy kto buduje nowy dom lub dokonuje poważnej termomodernizacji znajdzie w NIBE-BIAWAR wszelką pomoc – po instalację przez autoryzowaną firmę wykonawczą, gwarancję i serwis fabryczny. Ale to nie wszystko: firma cyklicznie dofinansowuje zakup pomp ciepła i innych urządzeń takich jak rekuperatory oraz instalacje fotowoltaiczne.

Jako wiodący producent pomp ciepła w Polsce, NIBE-BIAWAR stara się nieustannie edukować i wyjaśniać wszystkie zagadnienia związane z pompami ciepła, fotowoltaiką czy rekuperacją.

Oczywiście odpowiedni dobór urządzenia, zarówno przy budowie nowego domu, jak i skalę termomodernizacji należy zlecić specjalistom.

W przypadku budowy nowych domów począwszy od stycznia br. już sam projekt nieruchomości musi uwzględniać nową normę WT2021 i przewidywać wyposażenie domu np. w pompę ciepła, wentylację z rekuperacją lub też system fotowoltaiczny.

Wiedza, prezentacje, doradztwo

Sam prywatny inwestor może zapoznać się zarówno z ofertą dostępnych urządzeń jak i zasadami ich działania. Wiele ciekawych filmików informacyjnych oraz filmików z inwestycji publikowanych jest na firmowym kanale YouTube, ale również na stronie internetowej www.nibe.eu/pl/. W zakładce REFERENCJE opisane są z kolei ciekawe inwestycje, w których zdecydowano się na zainstalowanie pompy ciepła NIBE. Warto również wspomnieć o kampanii edukacyjnej Zielona Eskadra, która powstała z inicjatywy NIBE-BIAWAR. Jej celem jest dzielenie się wiedzą na temat odnawialnych źródeł energii, ekologicznych rozwiązań dla domu, czy sposobach przeciwdziałania zanieczyszczeniu środowiska naturalnego.

– Po podjęciu decyzji o instalacji pompy ciepła, pierwszym krokiem powinien być dobór odpowiedniego urządzenia. W tym celu najlepiej jest zgłosić się bezpośrednio do producenta, gdzie nasi Doradcy Techniczni profesjonalnie dobiorą odpowiednie urządzenie na podstawie zapotrzebowania budynku na moc grzewczą i oczekiwań inwestora – wyjaśnia Magda Turecka, Manager ds. marki NIBE.

Dla domów nowo budowanych sprawa jest prosta, ponieważ takie informacje powinien zawierać projekt. Dla budynków modernizowanych jest nieco inaczej. Tutaj, aby poprawnie oszacować zapotrzebowanie na ciepło i c.w.u., ważne jest, czy modernizacja dotyczy tylko źródła ciepła, czy też wiąże się z poprawieniem izolacyjności przegród budowlanych obiektu. W pierwszym przypadku należy wziąć pod uwagę dane dotyczące istniejącej kotłowni; moc źródła ciepła oraz rodzaj paliwa i jego ilość zużywana w ciągu roku. W drugim przypadku potrzebne będą przede wszystkim: powierzchnia i kubatura budynku, izolacyjność przegród budowlanych po modernizacji (ściany, stropy, podłogi, drzwi, okna i dach), lokalne warunki atmosferyczne charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej.

Przy doborze pompy ciepła ważne jest też określenie dodatkowych funkcji, jakie powinna ona spełniać. I tak na przykład chłodzenie domu w okresie letnim zapewnią pompy ze zintegrowaną funkcją aktywnego lub pasywnego chłodzenia; do wyboru mamy np. pompę gruntową NIBE F1245 PC lub powietrzną NIBE SPLIT. Jeżeli zależy nam dodatkowo na wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, możliwy jest wybór pompy, której pracę da się zintegrować z rekuperatorem NIBE ERS. Aby obniżyć rachunki do zera, pompę ciepła można również połączyć z systemem fotowoltaicznym za pomocą specjalnego modułu komunikacyjnego NIBE EME.

Wszechstronne zastosowanie pomp ciepła

Plusem pomp ciepła jest to, że można zamontować je niemal w każdym obiekcie, zarówno nowobudowanym, jak i modernizowanym. W domach jednorodzinnych pompy ciepła montuje się na zewnątrz lub wewnątrz; w pralni, pomieszczeniu gospodarczym lub w garażu. Natomiast w przypadku bloków mieszkalnych, indywidualną pompę ciepła często łatwiej zamontować niż kocioł na olej czy paliwo stałe.

Przeczytaj:

Jak można przemieszczać się eko i jaką korzyść ma z tego środowisko a jaką my sami – oszczędzając na zdrowiu i zawartości naszych portfeli.

https://zielona-eskadra.pl/przemieszczaj-sie-eko-zalety-poruszania-sie-pieszo-na-rowerze-pojazdami-mobilnymi/

Starsze budynki mają już instalację przystosowaną pod inny konwencjonalny system grzewczy – instalacje rozprowadzającą i źródło ciepła. Pompy ciepła NIBE coraz częściej wybierane są przy termomodernizacji budynku, ponieważ mogą współpracować z różnymi instalacjami grzewczymi. Z założenia przeznaczone są do instalacji niskotemperaturowych, najczęściej do systemów płaszczyznowych – takich jak ogrzewanie podłogowe, ścienne, sufitowe. Jednak należy pamiętać, że pompę ciepła można zastosować również przy instalacji grzejnikowej wykorzystując do tego wysokotemperaturową pompę ciepła np. NIBE F2120 lub NIBE F1145.

– W NIBE-BIAWAR kompleksowo pomożemy przy doborze pompy ciepła, formalnościach związanych z wnioskami dotacyjnymi (np. w programie Czyste Powietrze, Mój Prąd czy Szwedzkiej Dotacji do pomp ciepła NIBE). Montaż pompy ciepła zostawiamy naszym Autoryzowanym Instalatorom, których szeroka sieć w całej Polsce dostępna jest na stronie https://www.nibe.eu/pl/pl/znajdz-instalatora – mówi Magda Turecka.

– Nasi Doradcy Techniczni nie tylko dobiorą odpowiednie urządzenie do budynku inwestora, ale również odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze, Mój Prąd, Agroenergia czy też ulgi podatkowej. Wiemy, że kompletowanie dokumentów i wypełnianie długich wniosków może być skomplikowane, dlatego każdy inwestor może liczyć na nasze pełne wsparcie w tym zakresie – dodaje Magda Turecka, Manager ds. marki NIBE.

Przeczytaj:

Wszyscy musimy włączyć się w walkę o zahamowanie ocieplania się klimatu i jak najszybsze przywrócenie neutralności klimatycznej naszej Planety. Wymaga to zaledwie korekty w stylu naszego życia, ale za to przyniesie oszczędności w finansach i poprawę zdrowia.

https://zielona-eskadra.pl/ocieplenie-klimatu-zaczyna-sie-w-domu-jak-na-co-dzien-dbac-o-srodowisko/

W tym miejscu warto przypomnieć, że ten rok dla marki NIBE w Polsce jest wyjątkowy. W 2021 r. właśnie minie okrągłe dwadzieścia lat obecności NIBE w Polsce. W związku z obchodami tego jubileuszu NIBE-BIAWAR zmienił warunki gwarancji na systemy pomp ciepła z wyposażeniem. Od 1 lutego 2021 gwarancja podstawowa została wydłużona z dwóch do trzech lat – z możliwością przedłużenia do lat pięciu.

Ponadto producent udziela dodatkowej 5-letniej gwarancji na sprężarkę. Warunkiem udzielenia gwarancji na sprężarkę jest coroczny przegląd, podłączenie pompy do Internetu oraz zarejestrowanie urządzenia w NIBE Uplink, MyUpway lub myUplink. O tym wszystkim można w szczegółach dowiedzieć się na stronie https://www.nibe.eu/pl/serwis.

Szwedzka dotacja lub promocja

Szwedzka Dotacja a następnie Szwedzka Promocja u swoich podstaw ma chęć zrekompensowania części kosztów budowy domów energooszczędnych, których budowa jest droższa niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Oczywiście na etapie budowy, bo potem pompy ciepła umożliwiają redukcję zużycia konwencjonalnej energii na cele grzewcze o 80 proc., czyli o tyle obniżają rachunki. Konwencjonalne źródło ciepła jest bowiem wykorzystywane w niewielkim stopniu (20 proc.) i służy do napędu sprężarki, która umożliwia efektywne wykorzystanie energii z otoczenia.

Dofinansowanie dotyczy bądź samych pomp ciepła bądź zestawu: pompa ciepła, rekuperator i system fotowoltaiczny, czyli kompletnego systemu gwarantującego ekologiczny dom bez rachunków.

Dowiedz się:

Do elektryfikacji systemów ogrzewania w domach, które dopiero powstają skłaniają inwestorów przepisy. A jak z tym jest w domach już użytkowanych?

https://zielona-eskadra.pl/elektryfikacja-systemow-ogrzewania-jakie-rozwiazania-sa-najkorzystniejsze/

Druga już w tym roku akcja – Szwedzka Promocja rozpoczęła się 15 września. W jej ramach można było uzyskać dotację do 2 000 zł na gruntową pompę ciepła NIBE serii F, 3 000 zł na gruntową pompę ciepła NIBE serii S oraz do 7 000 zł na zakup pompy ciepła wraz z systemem fotowoltaicznym NIBE. Promocja miała potrwać do 26 listopada lub do wyczerpania zapasów. Właśnie spełnienie tego drugiego warunku sprawiło, że promocja skończyła się miesiąc przed czasem – ogromne zainteresowanie akcją sprawiło, że limit urządzeń objętych promocją został wyczerpany 26 października.

Warto wciąż mieć na uwadze, że dzięki trafnym wyborom, połączeniu pompy ciepła z panelami PV i prawidłowym zaprojektowaniu budynku lub jego termomodernizacji, przy wsparciu doradców NIBE-BIAWAR możemy osiągnąć taki stan, iż koszty ogrzewania, ciepłej wody, chłodzenia budynku i prądu mogą wynosić obecnie poniżej 20 zł/miesiąc. W praktyce bowiem jest to jedynie koszt opłaty stałej wynikający z systemu opustu i przyłączenia do sieci elektrycznej.

Zbigniew Biskupski