Montaż pompy ciepła – prawda i mity

W związku z rosnącym zainteresowaniem pompami ciepła marki NIBE chcemy rozwiać kilka mitów na temat kupna i montażu tych urządzeń. Warto przyjrzeć się obiegowym opiniom na temat pomp ciepła, ponieważ często są one nieprawdziwe. 

 

Pompy ciepła są bardzo drogie w zakupie 

 

To pierwsze i przez wielu uważane za najważniejsze zastrzeżenie dotyczące pomp ciepła. Co prawda sam koszt zakupu pompy ciepła jest wyższy niż kotłów na paliwo konwencjonalne (gaz, olej opałowy, pellet), ale przecież inwestycja w system grzewczy to inwestycja na lata. Dlatego przy wyborze źródła ciepła do systemu grzewczego warto wziąć pod uwagę tzw. koszty zakumulowane (w tym zakup, montaż i eksploatacja urządzenia), które np. dla powietrznej pompy ciepła już po trzech latach są zdecydowanie korzystniejsze niż dla kotła olejowego, elektrycznego czy na gaz płynny. 

Warto zaznaczyć, że w przypadku nowego domu wybór pompy ciepła może okazać się korzystniejszy niż kotła na paliwo konwencjonalne. Jeśli na etapie budowy zrezygnujemy z komina, pomieszczenia kotłowni, przyłącza gazu lub zbiorników na gaz płynny lub olej oraz systemu odprowadzania spalin, możemy zaoszczędzić ok. 10 000–12 000 zł. A elementy te nie są potrzebne przy inwestycji w pompę ciepła. 

 

Czy pompa ciepła się opłaca?

Zobacz: Ogólne porównanie kosztów inwestycyjnych w pompę ciepła z kosztami przy innych źródłach ciepła 

 

Nie bez znaczenia na opłacalność inwestycji w pompy ciepła są też ich długa żywotność (20-25 lat) oraz możliwość skorzystania z różnych form dofinansowania do zakupu i montażu pomp ciepła (np. program Czyste Powietrze, Mój Prąd, ulga termomodernizacyjna czy programy promocyjne producentów, taki jak np. Szwedzka Dotacja). 

 

Warto przeczytaćDotacje w ramach programu “Czyste powietrze” 

 

Co z wydajnością pompy ciepła w niskich temperaturach? 

 

Argument małej wydajności PC w niskich temperaturach podnoszony jest przede wszystkim w odniesieniu do powietrznych pomp ciepła. Tymczasem nowoczesne powietrzne pompy ciepła pracują z dużą sprawnością do temperatury nawet -15 stopni Celsjusza. Natomiast dzięki rozwojowi technologii można spotkać urządzenia pracujące efektywnie nawet do -25 stopni Celsjusza. Przykładem takiego modelu PC jest NIBE F2120. 

 

ZobaczNIBE F2120 – powietrzna pompa ciepła z efektywnością gruntowej pompy ciepła 

 

Pompy ciepła tylko do nowego budownictwa? 

 

Pompy ciepła z powodzeniem można stosować w starszym budownictwie. Warunkiem jest poprawna ocena strat termicznych takich obiektów oraz dokonanie w razie potrzeby prac termomodernizacyjnych (np. poprawa izolacyjności przegród budowlanych oraz stolarki budowlanej lub wymiana grzejników na niskotemperaturowe). Ważne jest też określenie maksymalnej temperatury zasilania istniejącego w budynku systemu dystrybucji ciepła. Nie powinien on przekraczać 58–65OC, czyli temperatury, jaką osiąga większość pomp ciepła. 

 

Pompa ciepła jest droga w eksploatacji, bo ma zamontowaną grzałkę elektryczną? 

 

Nic bardziej mylnego. Grzałki montowane w pompach ciepła nie są jedynym elementem zasilanym z sieci elektrycznej. Do tego pracują tylko w ekstremalnych warunkach. Włączają się maksymalnie od kilku do kilkunastu dni w roku, za każdym razem na kilka godzin. Sercem wszystkich! pomp ciepła jest sprężarka, która to umożliwia realizowanie funkcji ogrzewania, produkcji c.w.u. czy chłodzenia budynku i to ona w głównej mierze odpowiada za zużycie energii elektrycznej, a nie grzałka. Dodajmy, że dla budynku o powierzchni 150 metrów kwadratowych szacowany średnioroczny koszt eksploatacji pompy ciepła nie powinien przekraczać 2000 zł. 

Do kosztów eksploatacji pompy ciepła powinniśmy przymierzyć się już na etapie jej wyboru. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na informacje umieszczone na etykiecie produktu (klasa efektywności energetycznej) oraz w karcie produktu (sezonowa efektywność energetyczna [Symbol]s wyrażana w %). Generalnie im wyższa klasa pompy ciepła (najlepiej A++ lub A+++ w zestawie ze sterownikiem), tym wyższy SCOP. A im wyższy SCOP, tym mniej prądu zużyjemy do ogrzewania i tym niższe rachunki zapłacimy za energię elektryczną w ciągu roku. 

 

Pompy ciepła są hałaśliwe 

 

To kolejne zastrzeżenie, które można  podsumować jednym zdaniem. Moc akustyczna większości modeli powietrznych pomp ciepła określa się w granicach 35–57 dB, czyli jest niższa niż większości popularnych okapów kuchennych, które mamy w swoich domach. Inaczej mówiąc dźwięk emitowany przez pompę ciepła mieści się w granicach między odgłosami spokojnej ulicy bez ruchu (30 dB), a hałasem standardowego odkurzacza (60 dB). W ofercie NIBE znajdują się pompy ciepła, których moc akustyczna mieści się w granicach 21–42 dB. Taki efekt osiągnięto dzięki zastosowaniu wydajniejszych i cichszych sprężarek inwerterowych. 

 

Warto przeczytaćHałas w pompach ciepła – na co zwrócić uwagę? 

 

Na koniec jeszcze dwie „wady” pomp ciepła, o których czasami się słyszy: urządzenia nie pracują w razie braku zasilania (awarii czy planowanych wyłączeń prądu) i wymagają częstych przeglądów. I tutaj należy podkreślić, że pod tym względem pompy ciepła niczym się nie różnią od innych konwencjonalnych urządzeń grzewczych. W przypadku zaniku zasilania elektrycznego przy instalacjach wyposażonych w piec gazowy, olejowy czy stałopalny też nie będziemy mieli ogrzewania, bo niemal wszystkie instalacje tego typu wyposażone są w sterowniki i pompy. A przeglądy pomp ciepła powinny być przeprowadzane, podobnie jak kotłów, raz w roku przed sezonem grzewczym. 

 

Pompy ciepła są urządzeniami energooszczędnymi, bezobsługowymi i ekonomicznymi w eksploatacji. Natomiast dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (OZE) są też przyjazne dla środowiska i naszego zdrowia.