kobieta siedząca ze smartfonem

Inteligentne pompy ciepła, jakie korzyści daje opcja smart

Wprowadzenie z początkiem roku do polskiego prawa budowlanego surowej normy energetycznej WT2021 sprawia, że proces budowy domów w Polsce zbliża się bardzo do idei domu bez rachunków czyli budynków samowystarczalnych energetycznie. Stąd już krok do smart home czyli wygodnego mieszkania z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Jednak nie trzeba mieć czy mieszkać smart home by korzystać z inteligentnych pomp ciepła. Seria S pomp ciepła NIBE od ubiegłego roku jest wciąż przebojem rynkowym. Nic dziwnego – wygoda jaką daje jest bezkonkurencyjna!

O zaletach wszystkich pomp ciepła powiedziano i napisano już wiele. Wybierając pompę ciepła, inwestor zyskuje nie tylko najbardziej ekologiczne źródło odnawialnej energii, ale niskie koszty przeglądów i praktycznie bezobsługowe urządzenie o długim okresie żywotności. To powoduje, że sumarycznie pompa ciepła wygrywa z dostępnymi obecnie kotłami, tym bardziej, że w zestawie z instalacją fotowoltaiczną pozwala najłatwiej dotrzymać rygorów WT2021.

Dom zarządzany smartfonem

Smart home w Polsce, jak wszystko co smart, kojarzy się przede wszystkim ze smartfonem, a konkretnie z aplikacjami pozwalającymi na zarządzanie, a co najmniej – na sterowanie rozmaitymi instalacjami, od oświetlenia i ogrzewania poczynając a na instalacjach alarmowych kończąc. Tymczasem jest to zaledwie „wisienka na torcie” inteligentnych technologicznie budynków. Mają one nie tylko ułatwiać funkcjonowanie w nich ich użytkowników, ale przede wszystkim ograniczać koszty użytkowania – i to w sposób jak najmniej szkodliwy dla środowiska. A skoro tak, to fundamentem inteligentnego domu powinien być inteligentny system energetyczny – wszak z tym wiążą się największe koszty i największe wyzwania dla klimatu. Gdy zaś zainwestujemy w budynek plus energetyczny, popularnie zwany też „domem bez rachunków”, możemy do woli, według nawet wysublimowanych potrzeb „dozbrajać” go we wszelkie instalacje – od robotów odkurzających po inteligentne głośniki służące do sterowania urządzeniami za pomocą komend głosowych.

Czujniki i detektory obejmują zarówno ogrzewanie, klimatyzację, jak i system alarmowy i monitoring, system zasilania w energię, system przeciwpożarowy i wiele innych. Dostosowuje się do obecności – lub nie – osób wewnątrz czy ich liczby. W budynkach biurowych i przemysłowych pozwala na regulowanie dostępu do poszczególnych pomieszczeń (personalizacja).

Najpierw inteligentne budynki były domeną nieruchomości użytkowych, zwłaszcza biur. Z czasem idea znalazła zastosowanie także w budynkach mieszkalnych, z którymi najbardziej kojarzy się obecnie pojęcie smart home.

Co ważne, przekonujemy się, że wiele z takich inteligentnych rozwiązań można stosować nawet w budynkach czy mieszkaniach, które powstały choćby kilkadziesiąt lat temu, nawet w technologii wielkiej płyty.

Pompa podłączona do Internetu

Jak już o tym była mowa na wstępie, fundament smart home stanowi możliwie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie w zakresie gospodarowania energią. Wszystkie je łączy instalacja pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz systemu wentylacji z rekuperacją. Od ubiegłego roku same pompy ciepła, przynajmniej te marki NIBE stały się inteligentne, czyli smart.

Wtedy to bowiem ofertę marki NIBE wzbogaciły urządzenia najnowszej generacji, idealnie wpisujące się w obecny trend SMART, czyli domu inteligentnego. Nowe oprogramowanie zastosowane w urządzeniach serii NIBE S to ponad 10 milionów wierszy kodu, dzięki którym pompy ciepła NIBE oferują jeszcze bardziej wydajne i zaawansowane technologicznie funkcje.

– Seria pomp ciepła NIBE S to zdecydowanie najbardziej zaawansowana technologicznie gama produktów dostępnych na polskim rynku, która pozwala na pełną integrację pompy ciepła z domem i jego mieszkańcami. Urządzenia serii S wyposażone zostały w prosty w obsłudze sterownik z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem, który umożliwia sterowanie pompą ciepła bezpośrednio na ekranie lub zdalnie za pomocą aplikacji myUplink lub witryny www.myuplink.com – wyjaśnia Magda Turecka, Manager ds. marki NIBE.

Aby w pełni wykorzystać potencjał inteligentnej pompy ciepła NIBE, wystarczy stałe lub bezprzewodowe łącze internetowe oraz aplikacja myUplink! Po podłączeniu do Internetu, pompa ciepła poinformuje użytkownika o zakłóceniach w pracy przez telefon, automatycznie dostosuje pracę do bieżących warunków pogodowych, a także względem bieżącej ceny energii elektrycznej w systemach smart-grid, stabilizując sieć energetyczną. Co więcej, dzięki dwóm wbudowanym antenom oraz łączności bezprzewodowej, pompa ciepła automatycznie sygnalizuje dostępność najnowszej wersji oprogramowania, dzięki czemu urządzenie ma zawsze dostęp do najnowszych funkcji smart.

Zarządzasz przez aplikację lub… głosem!

Wszystkie pompy ciepła NIBE z serii S są zarządzane poprzez połączenie Wi-Fi z poziomu aplikacji myUplink poprzez smartfona lub z klawiatury komputera, ale także za pomocą głosu.

Dowiedz się:

Dlaczego dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu pompy ciepła i fotowoltaiki, powierzchni dachu wystarczy, by panele słoneczne w pełni zaspokoiły potrzeby energetycznne budynku i domowników – łącznie z ładowaniem samochodów elektrycznych

https://zielona-eskadra.pl/fotowoltaika-na-dachu-i-pompa-ciepla-w-domu-to-najlepsze-rozwiazanie-bez-potrzeby-mnozenia-paneli/

Same pompy ciepła serii S wyposażone są w intuicyjny wyświetlacz z kolorowym panelem dotykowym, który przyjazny jest nawet dla użytkownika niezbyt obytego z technologią. Co ważne, bezprzewodowe połączenie pompy i jej akcesoriów umożliwia także zdalne uruchamianie diagnostyki, co ma ogromne znaczenie w toku eksploatacji pompy. Dzięki pełnej komunikacji urządzeń w chmurze obliczeniowej oraz synchronizacji pracy pompy ciepła z aktualnymi warunkami pogodowymi, urządzenia serii NIBE S stają się integralną częścią inteligentnego domu.

Nowa aplikacja MyUplink jest przyjazna zarówno dla użytkownika pompy serii S, jak instalatora i serwisanta, dzięki dwóm dedykowanym wersjom aplikacji. Łatwy dostęp do zaawansowanych ustawień eksperckich z poziomu menu, ułatwia proces instalacji pompy NIBE serii S, jej uruchomienie (za pomocą kreatora uruchomienia pompy ciepła), jak i późniejszą eksploatację. Po nawiązaniu przez Wi-Fi połączenia między pompą ciepła a aplikacją MyUplink użytkownik może na smartfonie lub ekranie komputera odczytywać informacje o pompie w czasie rzeczywistym i dostosowywać jej ustawienia. Aplikacja umożliwia także bezprzewodową aktualizację oprogramowania.

Inteligentne zarządzanie instalacjami

Oprócz inteligentnego systemu sterowania, pompy serii NIBE S wykorzystują najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania do energetycznej obsługi domu.

– NIBE S1255 to najbardziej zaawansowana technologicznie gruntowa pompa ciepła NIBE z modulowaną mocą grzewczą do 6, 12 lub 16 kW. Model o mocy 6 kW jest dostępny w wersji z wbudowanym modułem chłodzenia pasywnego NIBE S1255 PC. Typoszereg NIBE S1255 wyposażony został w inwerterowo sterowaną sprężarkę i elektroniczne pompy obiegowe z płynną regulacją prędkości. Umożliwia to automatyczne płynne ustawianie parametrów pracy systemu pompy ciepła do aktualnego zapotrzebowania na ciepo bez skoków poboru energii, czego efektem są niższe rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę.

Przeczytaj:

Rozmowę z dr inż. Małgorzatą Smuczyńską z NIBE_BIAWAR, a przekonasz się, że dla pomp ciepła zarezerwowano główną rolę w walce budownictwa we śladem węglowym

https://zielona-eskadra.pl/dobry-czas-dla-pomp-ciepla-nibe-covid-nie-zahamowal-produkcji-i-sprzedazy-a-2021-rok-niesie-jeszcze-lepsze-perspektywy/

Inne atuty, to łatwiejszy rozruch urządzenia, brak konieczności stosowania zbiornika buforowego, cicha praca (pompa ciepła z serii S pracuje ciszej niż lodówka) oraz możliwość rozbudowy domu w późniejszym czasie. Co ważne urządzenie ma najwyższą klasę energetyczną A+++ oraz bardzo wysoki średnioroczny współczynnik sprawności (SCOP) równy 5,5 – wylicza Magda Turecka.

O najwyższym poziomie „smartowności” pomp ciepła serii S świadczy także funkcja optymalizacji współpracy z instalacją fotowoltaiczną, w jaką zwykle wyposażony jest inteligentny dom, czy ze stacją meteorologiczną. Potrafi ona też dostosowywać się do optymalnego poboru energii elektrycznej w systemach smart-grid różnicujących ceny energii elektrycznej np. w różnych porach dnia. Wskazując zaś na innowacyjność pomp ciepła serii S warto też wspomnieć o bezprzewodowym odczycie wilgotności czy stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniu.

Dowiedz się:

Dlaczego dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu pompy ciepła i fotowoltaiki, powierzchni dachu wystarczy by panele słoneczne w pełni zaspokoiły potrzeby energetyczne budynku i domowników – łącznie z ładowaniem samochodów elektrycznych

https://zielona-eskadra.pl/fotowoltaika-na-dachu-i-pompa-ciepla-w-domu-to-najlepsze-rozwiazanie-bez-potrzeby-mnozenia-paneli/

Co więcej, dzięki dwóm wbudowanym antenom oraz łączności bezprzewodowej, pompa ciepła automatycznie sygnalizuje dostępność najnowszej wersji oprogramowania, dzięki czemu urządzenie ma zawsze dostęp do najnowszych funkcji smart.

Inteligentne pompy ciepła, podobnie jak wszystkie produkty smart home wspomagające inteligentne ogrzewanie godne są polecenia szczególnie osobom, które poza komfortem i postawą proekologiczną chcą stawiać na oszczędności. Taki zakup należy traktować jako inwestycję, której zwrot zaczyna się już od pierwszych dni użytkowania. Przy pomocy technologii – automatyczne ustawienia, zdalna obsługa np. aplikacją w smartfonie czy wręcz głosem jak jest w przypadku pomp ciepła NIBE serii S – użytkownik może ogrzewać dom lub mieszkanie tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, podobnie chłodzić je w upały czy korygować wentylację. Oszczędności na energii, nie mówiąc już o korzyściach dla klimatu i środowiska pozwalają zaś szybko wydatki na taki komfort zamortyzować.