uroczyście otwarcie nowe Centrum Szkoleniowe NIBE-BIAWAR.

Dzięki nowej fabryce NIBE-BIAWAR może jeszcze bardziej wspierać budownictwo niskoemisyjne i walkę Polaków ze smogiem

Ogromny popyt na pompy ciepła jako nowoczesne medium do ogrzewania domów i innych obiektów sprawia, że NIBE-BIAWAR, by go zaspokoić buduje nową fabrykę, do której docelowo zostanie przeniesiona cała firma. Poza halą produkcyjną jednostek wewnętrznych pomp ciepła SHK i BA-SVM oraz kotłów peletowych PELLUX, na które urządzenia obecnie jest największe zapotrzebowanie w obiekcie oddanym jako I etap inwestycji znalazło się nowoczesne centrum szkoleniowe.

Nic tak dobrze nie przekonuje jak możliwość bezpośredniego poznania efektów działania rozmaitych urządzeń. Dotyczy to zwłaszcza nowych dla nas rozwiązań, kiedy to nie zawsze wystarcza nam wyobraźni, by w pełni przekonać się do nowoczesnej technologii. To z pewnością wyjaśnia dlaczego pierwszy etap budowy całkowicie nowej fabryki Biawar Produkcja w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej obejmuje nie tylko część produkcyjną, ale nowe centrum szkoleniowe NIBE-BIAWAR.

Zobacz:
Jaką pompę ciepła wybrać do modernizowanego domu? Koszty i oszczędności wynikające z takiej inwestycji

Fragmentem części ekspozycyjnej jest pokazowa kotłownia demonstrująca w jaki sposób można wykorzystać potencjał pomp ciepła. Ale tak naprawdę ujawnia on swoją prawdziwe możliwości w postaci inteligentnego systemu grzewczego jako zbudowano dla całego obiektu o powierzchni 10 tys. mkw. Unaocznia on jakie są możliwości przyszłościowych rozwiązań, w tym cyfrowych do wdrażania w życie idei ekologicznego i zrównoważonego budownictwa – także przemysłowego.

Wielozadaniowy – grzewczy i chłodzący – system obsługujący cały obiekt to instalacja, w skład której wchodzi kaskada ośmiu powietrznych pomp ciepła NIBE F2120-20 oraz kaskada czterech gruntowych pomp ciepła NIBE F1345 60kW. Dolnym źródłem gruntowych pomp ciepła jest system 60. odwiertów pionowych o łącznej długości 6 000 mb, które zostały wykonane pod halą produkcyjno-magazynową.

– W tym budynku nasza wiedza i doświadczenie zostały w pełni wprowadzone w życie, a dzięki nowoczesnej pokazowej kotłowni, możemy przekazać ją naszym partnerom handlowym i wszystkim odwiedzającym – podkreśla Małgorzata Smuczyńska, Business Unit Manager NIBE.

Dowiedz się:
Jak osobiście możesz wpłynąć na poprawę powietrza i podjąć walkę ze smogiem

Budowa nowej fabryki z kolei najlepiej dokumentuje proces szybkiego wzrostu świadomości klientów w zakresie budownictwa niskoemisyjnego, a zwłaszcza technologii pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Świadczą o tym zresztą liczby. W ubiegłym roku przychody fabryki ze sprzedaży pomp ciepła wzrosły aż o 63 procent! Przychód całej firmy wyniósł 176 mln zł i był wyższy o 21 proc. w porównaniu z osiągniętym rok wcześniej. Wysoką dynamikę wzrostową ilustrują plany na ten rok, które zakładają wzrost obrotów do 200 mln zł.

Jest to możliwe między innymi dzięki budowie nowej fabryki. Oddana do użytku w lutym pierwsza część inwestycji, poza wspomnianym nowym centrum szkoleniowym oraz kompleksem laboratoryjnym, to hala produkcyjna i magazynowa, do której już przeniesiona została linia produkcyjna jednostek wewnętrznych pomp ciepła SHK i BA-SVM oraz kotłów peletowych PELLUX, bo na te urządzenia obecnie jest największy popyt.

Przeczytaj:
Filozofia zero waste – czyli: nie zaśmiecaj, nie marnuj

Docelowo do kompleksu liczącego 30 tys. mkw. przeniesie się cała firma. Da to możliwość rozwinięcia pełnych mocy produkcyjnych w zakresie pomp ciepła, ogrzewaczy wody i kotłów peletowych. Zwiększenie powierzchni hal produkcyjnych umożliwi również skokowe zwiększenie zatrudnienia.

– Możliwość wzrostu wydajności produkcji i prowadzenia profesjonalnych szkoleń pozwoli na zwiększenie udziałów OZE w sektorze energetycznym, a co się z tym wiąże, również naszych udziałów w rynku pomp ciepła i wentylacji w Polsce – wskazuje Małgorzata Smuczyńska.

Dowiedz się:
Na czym polega współpraca urządzeń grzewczych z instalacją fotowoltaiczną

Tego dynamicznego trendu wzrostowego nie powinna zahamować nawet pandemia COVID-19. Obecne kłopoty zdrowotne nie zmienią w żaden sposób bowiem popytu na urządzenia OZE, zwłaszcza że wspierają go zarówno rosnąca świadomość konsumentów zagrożeniami klimatycznymi jak i polityka państwa – choćby program Czyste Powietrze mający przyspieszyć wymianę trujących pieców na niskoemisyjne urządzenia grzewcze czy polityka ulg podatkowych.

– Naszą pozycję lidera rynku zawdzięczamy bardzo dobrej opinii o marce NIBE, ale również, a może przede wszystkim, dzięki zaangażowaniu i jakości usług naszych autoryzowanych firm instalacyjnych oraz doradców – mówi Małgorzata Smuczyńska. – Dobrze skrojona oferta i wysoka jakość naszych produktów to główne czynniki naszego sukcesu. . NIBE-BIAWAR od lat kieruje się ideą zrównoważonego rozwoju, produkując urządzenia uznane za najlepszą dostępną technologię, co potwierdza, że właściwie obraliśmy kierunek rozwoju naszej firmy – podkreśla Małgorzata Smuczyńska, Business Unit Manager NIBE.

Zbigniew Biskupski