Korzyści płynące ze współpracy powietrznej pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi

Korzyści płynące ze współpracy powietrznej pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi

Planując system ogrzewania domu i zaopatrzenia go w energię elektryczną można stworzyć system, który będzie samowystarczalny, przyjazny dla środowiska oraz naszego portfela. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Dom niemal bez rachunków, z komfortową temperaturą zimą i latem, niezależny od zmian cen energii i opału to marzenie większości inwestorów. Jest ono całkowicie możliwe do spełnienia, wystarczy zastosować system oparty na odnawialnych źródłach ciepła, a konkretnie – pompie ciepła oraz panelach fotowoltaicznych. Dodatkowo będzie to system, który nie obciąża środowiska, w szczególności nie generuje dwutlenku węgla oraz pyłów, a to niezwykle ważne także w kontekście olbrzymiego problemu smogu, niszczącego nasze zdrowie i skracającego życie.

Powietrzna pompa ciepła do ogrzewania i chłodzenia domu

Powietrzne pompy ciepła to urządzenia, które przekazują energię cieplną zawartą w powietrzu do instalacji grzewczej budynku. Urządzenie składa się z dwóch głównych części – jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Ich montaż trwa kilka dni i nie wymaga skomplikowanych prac. Pompy ciepła mogą wydajnie ogrzać dom oraz wodę użytkową również w polskim klimacie (sprawdzają się bardzo dobrze nawet w znacznie zimniejszej Skandynawii). Przykładowo wysokowydajne pompy ciepła NIBE F2120 zapewniają temperaturę 63ºC na zasilaniu systemu grzewczego, nawet jeśli na zewnątrz jest -25ºC.

Warto jednak wiedzieć, że powietrzne pompy ciepła można również wykorzystać latem do chłodzenia domu. Taką możliwość zapewniają np. pompy ciepła z modulowaną mocą grzewczą oraz funkcją chłodzenia NIBE SPLIT czy NIBE F2040 (dostępnych w wariantach o mocy 6, 8, 12 i 16 kW).

Fotowoltaika energia elektryczna ze Słońca

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia produkcję energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Najwięcej korzyści przynosi, kiedy zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną jest duże. Oznacza to, że „prąd słoneczny” wykorzystywany jest nie tylko na potrzeby urządzeń elektrycznych w domu, ale także do ogrzewania budynku zimą, chłodzenia latem oraz produkcji ciepłej wody użytkowej przez cały rok. Zastosowanie systemu grzewczego na bazie pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pozwala na efektywne wykorzystanie energii na własne potrzeby. Produkowana energia elektryczna bilansuje się z energią zużywaną, a rachunki za prąd sprowadzają się do niewielkich opłat stałych. Systemy fotowoltaiczne NIBE PV dostępne są w zestawach o mocy 3, 4, 5, 6, 9, 12, 15 i 24 kW. Panele można dodawać lub usuwać w celu uzyskania instalacji solarnej optymalnie dopasowanej do potrzeb i powierzchni dachu budynku. System on-grid (o czym poniżej) pozwala na efektywne korzystanie z energii niezależnie od pory dnia i roku.

Pompa ciepła i fotowoltaika – udany duet

Bardzo korzystnym i coraz częściej wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem jest instalacja powietrznej pompy ciepła współpracującej z panelami fotowoltaicznymi. Pompa ciepła korzysta z odnawialnych źródeł energii, nie potrzebuje więc żadnego „opału”. Jednak do zasilania pracy sprężarki potrzebna jest energia elektryczna. I tu z pomocą przychodzi właśnie instalacja fotowoltaiczna, która dostarczy potrzebny do jej pracy prąd. Ale decydując się na taki system zyskujemy znacznie więcej.

Ogrzewanie domu i prąd za darmo

Jedną z największych zalet połączenia pompy ciepła i fotowoltaiki jest niemal darmowe ogrzewanie, chłodzenie, produkcja ciepłej wody użytkowej, a także korzystanie z urządzeń elektrycznych. To „niemal” wynika z konieczności ponoszenia opłaty stałej za prąd.

Wyprodukowaną w panelach energię można w całości zużywać na potrzeby własne, gromadząc nadwyżki w akumulatorach (instalacja off-grid). Korzystniejszym rozwiązaniem jest jednak system on-grid. W tym przypadku instalacja jest podłączona do sieci elektroenergetycznej. Nadwyżki energii, wyprodukowane przez domową fotowoltaikę są przesyłane do sieci i tam „magazynowane”. W okresach, kiedy wydajność paneli jest mniejsza zgromadzone nadwyżki można „odebrać”. Odbywa się na zasadzie bezgotówkowego rozliczenia z zakładem energetycznym energii zużytej w budynku i wyprodukowanej z przydomowej mikro elektrowni. Ilość energii, którą właściciel mikroinstalacji może odebrać z sieci zależy od jej mocy. Instalacje do 10 kW pozwalają na odebranie 80% energii oddanej do sieci, zaś instalacje powyżej 10 kW umożliwiają odbiór 70% energii oddanej do sieci. Najkorzystniej jest więc jak najwięcej energii konsumować w czasie rzeczywistym.

A co z kosztami inwestycyjnymi? Są one niższe niż się wydaje. Po pierwsze same urządzenia i ich montaż są coraz tańsze – wysokowydajną pompę ciepła z funkcją chłodzenia można kupić już od 14 000 zł netto (NIBE F2040-6kW). Po drugie można uzyskać różnorakie dofinansowania inwestycji. Z pomocą przychodzą zarówno programy rządowe np. Program Czyste Powietrze, jak i oferowane przez producentów (np. Szwedzka Dotacja do pomp ciepła NIBE).

Niezależność gospodarstwa domowego

Kolejną zaletą współpracy pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych jest niezależność naszego gospodarstwa zarówno od dostaw paliwa, jak i zmian jego cen. Nie musimy się martwić o podłączenie do sieci gazowniczej lub ciepłowniczej (tym bardziej, że nie wszędzie są one dostępne), ani ponosić ich kosztów. Nie mówiąc już o konieczności zaopatrywania się w paliwa. Nie dotkną nas podwyżki cen paliw oraz energii elektrycznej. A pamiętajmy, że koszty energii elektrycznej od 2020 roku prawdopodobnie przestaną być zamrożone.

Wygoda montażu i obsługi

Montaż pompy ciepła jak i systemu fotowoltaicznego jest szybki i łatwy. Aby ogrzewać dom pompą ciepła, nie musimy przeznaczać osobnego miejsca na kotłownię, czy skład opału. Nie ma również potrzeby budowania kominów. Do instalacji paneli fotowoltaicznych możemy wykorzystać dach (to najbardziej popularne w Polsce rozwiązanie, choć można je także montować na elewacjach, balkonach czy w ogrodzie). Oszczędzamy więc miejsce.

Bardzo wygodna jest także obsługa, i to całego systemu naraz. Dzięki aplikacji NIBE UPLINK możliwe jest szybkie i proste monitorowanie oraz zarządzanie pompą ciepła NIBE przez Internet z dowolnego miejsca na Ziemi. Aplikacja gwarantuje dostęp do podglądu na aktualny status pompy ciepła. Ponadto pozwala również sterować systemem centralnego ogrzewania oraz produkcji ciepłej wody użytkowej, zapewniając maksymalny komfort użytkowania. W sytuacji, gdy wystąpią jakiekolwiek zakłócenia w pracy pompy ciepła, NIBE Uplink wysyła do użytkownika lub serwisanta za pomocą poczty e-mail ostrzeżenie, które pozwoli na szybką reakcję serwisową. System umożliwia również zdalne przeprowadzenie diagnostyki pracy pompy ciepła, a tym samym obniżenie kosztu usług serwisowych.

Komfort mieszkania

Nie bez znaczenia jest komfort mieszkania. Pompa ciepła jest w stanie zapewnić optymalną temperaturę zarówno zimą – kiedy ogrzewa dom, jak i latem, kiedy możemy wykorzystać ją do chłodzenia. A to utrzymanie prawidłowej temperatury w domu jest ważne i dla naszego zdrowia (niekorzystne jest zarówno przegrzewanie pomieszczeń, jak i zbyt niskie temperatury), jak i dla kondycji budynku. Przy okazji warto pomyśleć o włączeniu do systemu jeszcze jednego elementu – wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która z powodzeniem może współpracować z pompą ciepła. Zapewni to dodatkowe zyski energii, a także – czyste powietrze, którym będziemy oddychać w domu.

Czystsze i zdrowsze powietrze

Montaż odnawialnych źródeł energii to także rozwiązanie problemu smogu, który w Polsce przybiera zastraszające rozmiary. Zanieczyszczenia związane z tzw. niską emisją pogarszają nasze zdrowie i skracają życie, a pochodzą głównie z domowych kotłowni. Korzystając z pomp ciepła do ogrzewania

domu i przygotowania ciepłej wody, nie produkujemy spalin, dwutlenku węgla, pyłów i związków zatruwających powietrze, którym oddychamy.

Co zrobić, żeby w pełni korzystać z zalet systemu?

O instalacji pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania domu – wtedy najłatwiej zaprojektować najbardziej wydajny system. Montaż systemu możliwy jest także w istniejącym domu, jednak mogą wystąpić wtedy niezależne od systemu ograniczenia. W każdym przypadku system musi być dobrze zaprojektowany i wykonany, a jego parametry dobrane do indywidualnych potrzeb i warunków użytkowników. To zadanie dla specjalistów fachowe doradztwo i montaż zapewnia producenci urządzeń (np. NIBE-BIAWAR).