domek z stożkiem pieniędzy

Dom rekreacyjny na zimę i lato: dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła

Dom letniskowy – dacza, jak kto woli – już dawno przestał być mało realnym marzeniem dla Polaków jako synonim luksusu. Mniej lub bardziej funkcjonalne domy rekreacyjne, na własnych działkach są dziś na stanie posiadania setek tysięcy Polaków. Jeszcze więcej z nich stać, by marzenia o własnym domu rekreacyjnym zamienić w rzeczywistość. Zarówno sama budowa lub modernizacja takiego obiektu, jak i późniejsza eksploatacja nie muszą przy tym generować ogromnych kosztów, o ile zastosuje się nowoczesne technologie i niskoenergetyczne urządzenia.

Najlepiej – jak w przypadku każdej innej nieruchomości – zestaw: panele słoneczne i pompa ciepła.

Nowa normalność będąca skutkiem pandemii koronawirusa wzmocniła w nas potrzebę dystansu jako naturalny mechanizm poprawy bezpieczeństwa. W zmodyfikowanym w tych okolicznościach stylu życia zmiany nastąpiły także w odniesieniu do modelu wypoczynku; mniej podróżujemy na dłuższe dystanse, renesans przeżywają weekendy spędzane w kraju – najlepiej na własnej działce. Częstsze pobyty w takich miejscach – także o różnych porach roku – każą inaczej zdefiniować funkcje, jakie powinien spełniać dom rekreacyjny. Zwłaszcza, że swoje dokładają też anomalie pogodowe wynikające z ocieplającego się klimatu.

Przeczytaj:

Przejście na styl życia oparty na zrównoważonym rozwoju dla dorosłych jest dziś nowością, ale dla dzieci w przyszłości stanie się standardem. Choćby dlatego warto wychowywać dzieci w duchu eko.

https://zielona-eskadra.pl/ekowychowanie-od-drewnianych-klockow-po-mobilnosc-w-drodze-do-szkoly-i-pracy/

By odpoczywać komfortowo w domu rekreacyjnym, dobrze mieć ciepło jesienią i zimą, a chłodniej późną wiosną i latem, gdy upały potrafią być obecnie iście tropikalne. Wbrew powszechnym stereotypom, dla osiągnięcia takiego komfortu nie trzeba szukać ogromnych pieniędzy na inwestycje. I to zarówno wtedy, gdy taki dom rekreacyjny ma dopiero być zbudowany, jak i na potrzeby poważnej termomodernizacji istniejącego już budynku.

Ciepły zimą, chłodny latem i… zeroenergetyczny!

Osoby, które dopiero będą budowały dom całoroczny – także dla potrzeb rekreacyjnych – lub go poważnie modernizowały, powinny w toku procesu inwestycyjnego kierować się normą energetyczną WT2021. Będą więc inwestować w budynek niemal zeroenergetyczny. Przed rozpoczęciem takiego przedsięwzięcia warto skorzystać z poradnika Dom bez rachunków, przygotowanego przez ekspertów na tę okoliczność w ramach kampanii społecznej promującej budownictwo zero energetyczne. Można go pobrać na strony: https://www.nibe.eu/pl/pl/wiedza/katalogi-i-ulotki.

Jego zaletą jest także to, że przy prawidłowym zaprojektowaniu budynku koszty ogrzewania, ciepłej wody, chłodzenia budynku i prądu mogą wynosić obecnie poniżej 20 zł/miesiąc. W praktyce bowiem jest to jedynie koszt opłaty stałej wynikające z systemu opustu i przyłączenia do sieci elektrycznej.

Najprostszą drogą prowadzącą do tego celu jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła. Zamontowana na dachu (lub na gruncie) instalacja fotowoltaiczna pozwala na zbilansowanie rocznego zużycia energii ogrzewania, ciepłej wody, chłodzenia i energii elektrycznej zużywanej w ciągu roku. Warto też przewidzieć dodatkowe miejsce na dachu na instalację fotowoltaiczną przeznaczoną do produkcji energii do samochodu elektrycznego i przeprowadzić okablowanie do przyszłej rozbudowy instalacji. Z kolei zamontowana w budynku pompa ciepła pozwala na efektywne ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody i chłodzenie budynku z efektywnością energetyczną od trzech do pięciu razy większą niż ogrzewanie elektryczne czy elektryczne podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Roczny udział energii zużywanej przez pompę ciepła pochodzącej bezpośrednio z instalacji fotowoltaicznej wynosi ok. 20-30 proc.

– Instalacja fotowoltaiczna przynosi największe oszczędności wtedy, gdy oprócz używania sprzętów AGD/RTV wykorzystujemy również system grzewczo-chłodzący, którego źródło zasilane jest również energią elektryczną, np. pompę ciepła. W takich systemach korzyści z inwestycji w system PV mogą trzy- a nawet czterokrotnie przewyższać domy, w których zastosowano konwencjonalne kotły lub skorzystano z systemowego ciepła. Sama zaś inwestycja w instalację PV, nawet bez dotacji, zwraca się już po kilku latach – mówi Magda Turecka, Manager ds. marki NIBE.

Dowiedz się:

Jak nowe technologie dodatkowo zwiększają komfort korzystania z pomp ciepła, a pompy ciepła serii NIBE S pod tym względem liderują na rynku.

https://zielona-eskadra.pl/nowe-technologie-dodatkowo-zwiekszaja-komfort-korzystania-z-pompy-ciepla/

Dla inwestujących w takie rozwiązanie ważne są oszczędności, jakie uzyskuje się także na etapie inwestycji. Jest to przede wszystkim brak kosztów inwestycyjnych związanych z budową komina, kotłowni i magazynu opału. Zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania budynku sprawia, że są one zbędne. Pompa ciepła może być umieszczona praktycznie w dowolnym pomieszczeniu nie zajmując na podłodze więcej niż 0,5 mkw.

Dodatkowo wykorzystanie dachów o prostej konstrukcji takich jak dachy dwuspadowe, jednospadowe lub płaskie, daje oszczędności na kosztach budowy domu. I to do tego stopnia, że użycie tańszych pokryć dachowych pozwala często w pełni lub w dużej części pokryć koszty inwestycyjne instalacji fotowoltaicznej. Na przykład, jak wyliczyli autorzy poradnika, zmiana rozwiązania z dachu czterospadowego na dwuspadowy obniża koszty budowy dachu o pow. 150 mkw. o blisko 20 tys. złotych, co odpowiada obecnie kosztom ok. 4,0-4,5 kWp nowej instalacji fotowoltaicznej lub pozwoliłoby zwiększyć instalację o moc 5 kWp np. z 3 kWp do 8 kWp.

Dopiero planujesz inwestycję, dobrze wybierz działkę

Dlatego już przy wyborze działki pod budowę domu warto zwrócić uwagę na kwestię zacienienia. Ważne jest to, czy obok domu nie ma wysokich drzew oraz wysokich budynków. Cień może znacząco obniżyć uzyski z instalacji fotowoltaicznej! Ponadto warto zwrócić uwagę na wysokie kominy i inne wysokie elementy, które mogą spowodować zacienienie modułów fotowoltaicznych, mimo iż znajdują się w większej odległości. Najkorzystniej jest, gdy moduły PV są zainstalowane na połaci dachu skierowanej na południe, najlepiej pod kątem 20-45°. Przy takim ustawieniu instalacja fotowoltaiczna produkuje rocznie największą ilość energii elektrycznej. Istotny też jest wybór pokrycia dachowego, które ułatwi nam później montaż paneli, uwzględnienie optymalnego miejsca na montaż falowniki czy odpowiednie przygotowanie instalacji elektrycznej w budynku, uwzględniającej potrzeby fotowoltaiki.

Zaleca się projektowanie domów na planie prostokąta, z dłuższym bokiem zwróconym na stronę południową. Pasywne wykorzystanie energii słonecznej jest bardzo istotnym czynnikiem przy projektowaniu budynku. Ma to związek z wykorzystaniem biernych słonecznych i wewnętrznych zysków ciepła, które mogą przekroczyć nawet ponad 50 proc. strat ciepła budynków. Pomieszczenia pomocnicze (tj. łazienka, spiżarnia, garderoba, pralnia, schody, korytarze, garaż itd.) powinny zostać ulokowane od strony północnej.

Dowiedz się:

Wszystkie kraje Unii Europejskiej realizują program Green Deal (Zielony Ład), który m.in. zachęca do korzystania z pomp ciepła. Ten dobry klimat dla pomp ciepła stara się jak najlepiej wykorzystać białostocka NIBE-BIAWAR. Przeczytaj, w jaki sposób i jak na tym korzystają klienci Firmy.

https://zielona-eskadra.pl/coraz-lepszy-klimat-dla-pomp-ciepla-w-polsce-nibe-biawar-korzysta-na-wdrazaniu-europejskiego-zielonego-ladu/

A jakie konkretnie urządzenia zastosować: panele słoneczne, pompę ciepła? Dużym ułatwieniem dla inwestora jest skorzystanie z pomocy producenta urządzeń. W NIBE-BIAWAR Doradcy Techniczni profesjonalnie dobiorą odpowiednie urządzenie zarówno do budynku nowego, jak i modernizowanego.

– W NIBE-BIAWAR kompleksowo pomożemy przy doborze zarówno instalacji fotowoltaicznej jak i pompy ciepła, formalnościach związanych z wnioskami dotacyjnymi, np. w programie Czyste Powietrze, Mój Prąd czy Szwedzkiej Promocji do pomp ciepła NIBE – mówi Magda Turecka. – Montaż urządzeń zostawiamy naszym Autoryzowanym Instalatorom, których szeroka sieć w całej Polsce dostępna jest na stronie https://www.nibe.eu/pl/pl/znajdz-instalatora

Jaka pompa ciepła będzie najlepsza

Jak już zaznaczyliśmy na wstępie, najbardziej komfortowy dom rekreacyjny powinien zapewniać nam tanie ciepło zimą i chłód latem. Obie te funkcje zapewni pompa ciepła. To rozwiązanie, które sprawdzi się w każdych warunkach. Zarówno wtedy gdy dopiero planujemy zainwestowanie w komfortowy dom rekreacyjny, jak i chcemy przystosować już istniejący do warunków całorocznych. Także gdy już korzystamy z pompy ciepła, ale na razie wyłącznie do ogrzewania domu.

– Na pewno łatwiej jest zastosować pompę ciepła, która zapewni ogrzewanie i chłodzenie przy jak najniższym nakładzie inwestycyjnym. Tu rozwiązaniem są pompy powietrzne, które w większości przypadków mają wbudowaną funkcję chłodzenia aktywnego, a chłód może być rozprowadzany za pomocą instalacji grzewczej płaszczyznowej lub klimakonwektorów. Jeżeli inwestorowi zależy jednak na niskim koszcie eksploatacji, powinien wybrać pompę gruntową, która jako jedyna jest w stanie zapewnić chłodzenie pasywne, praktycznie bezkosztowe, przy wykorzystaniu chłodu zawartego w gruncie – wyjaśnia Magda Turecka.

– Pompy ciepła to jedyne urządzenie grzewcze, które mogą jednocześnie zapewniać funkcję chłodzenia pasywnego lub aktywnego budynku. Najbardziej ekonomicznym sposobem chłodzenia z pompą ciepła, idealnym do małych i średnich domów jednorodzinnych, z powierzchniową instalacją grzewczą, jest wyposażenie urządzenia w moduł pasywnego chłodzenia, np. NIBE PCM lub wybór pompy ciepła z już wbudowanym wymiennikiem chłodzenia pasywnego np. NIBE F1245 PC lub NIBE S1255 PC (gdzie symbole PC to skrót z jęz. ang. „passive cooling”). Jak sama nazwa sugeruje, „pasywne chłodzenie” zapewnia chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim bez udziału sprężarki, przy wykorzystaniu procesu wymiany ciepła. Osiągamy to dzięki zastosowaniu zaworu mieszającego/przełączającego kierującego glikol z dolnego źródła ciepła, którym może być grunt lub woda gruntowa, do dodatkowego wymiennika. Jeśli jako dolne źródło ciepła służy nam grunt, zaleca się montaż pionowych gruntowych wymienników ciepła – przy poziomych okres użytkowania chłodzenia może skrócić się nawet o połowę, zazwyczaj nie nadają się więc jako pewne źródło chłodu –kontynuuje wyjaśnienia Magda Turecka.

Dowiedz się:

Coraz bardziej przekonujemy się, że to co ekologiczne, jest też ekonomiczne. Jeśli nie od razu, to w dłuższej perspektywie. Nie inaczej jest z wymianą samochodu napędzanego benzyną, olejem napędowym czy nawet gazem na elektryka. Przekonaj się, że teraz jest dobry czas, by to zrobić.

https://zielona-eskadra.pl/czy-to-juz-czas-by-odstawic-diesla-i-samochod-na-benzyne-i-realnie-pomyslec-o-elektryku/

Chłodzenie aktywne może być realizowane niezależnie od typu pompy ciepła – także w modelach, w których dolne źródło ciepła stanowi powietrze atmosferyczne. System opiera się na odwróconej pracy urządzenia: parownik działa jak skraplacz, a skraplacz pełni funkcję parownika – zmienia się kierunek pracy układu.

Z kolei sposobem na osiągnięcie standardu klimatyzacji w okresie letnim z gruntową pompą ciepła jest wyposażenie urządzenia w moduł aktywnego chłodzenia np. NIBE HPAC i podłączenie jej do systemu z klimakonwektorami. Moduł ten stanowi zespół zaworów trójdrogowych, które odwracają obieg i umożliwiają rewersyjną pracę gruntowej pompy ciepła. Zimą, gdy występuje zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku, ciepło zostaje dostarczone przez klimakonwektory w standardowym procesie sprężarkowego obiegu chłodniczego.

Na koniec dodajmy, że opisywane tu systemy ogrzewania i chłodzenia oparte na instalacji fotowoltaicznej i pompie ciepła to rozwiązania w dużym stopniu bezobsługowe zapewniające wysoki komfort i wygodę użytkowania oraz pozwalające na zachowanie czystości w budynku. Rozwiązanie nie powoduje negatywnego wpływu urządzeń w budynku na zdrowie użytkowników i sąsiadów. Obie te okoliczności szczególną rangę mają wówczas, gdy chcemy odpoczywać w komfortowych warunkach i w sprzyjającym temu środowisku.

Oczywiście ponadto nie należy zapominać, iż inwestycja w pompę ciepła to indywidualny wkład inwestorów w trwałą likwidację smogu oraz w walkę z globalnym ociepleniem klimatu.

Zbigniew Biskupski