aloes

Z wiosną robimy się łaskawsi dla klimatu!

Z naszymi – Polaków, postawami proekologicznymi jest coraz lepiej. Tylko trzech na stu rodaków przyznaje tej wiosny, że na co dzień nie robi nic dla ochrony środowiska. Co ważne – już co dziesiąty stosuje ekologiczne rozwiązania do ogrzewania domu, rezygnując z opalania węglem.

Najnowsze badanie „Polaków portfel własny: wiosenne wyzwania”, przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS w marcu br. pokazuje również, że w naszej świadomości coraz mocniej korzenie zapuszcza idea stawiania na produkty wielokrotnego użytku. Co ciekawe, najbardziej przemawia ona do wyobraźni najstarszego pokolenia – produkty takie najchętniej kupują sześćdziesięciolatkowie (niemal co drugi) i trzydziestolatkowie (31 proc.)  podczas gdy najbardziej rozrzutne w tym względzie są osoby w wieku 50-60 lat; aż 78 proc, z nich preferuje jednak produkty jednorazowe.

Oczywiście dla klimatu – choć ważne są nawet drobne z pozoru gesty – kluczowe znaczenie ma, poza walką z niską emisją, segregacja śmieci i oszczędzanie prądu czy wody. Tu zaś wyniki badania są nad wyraz budujące. Już 73,5 proc. rodaków przykłada się do segregowania śmieci w domach, przy czym w tym względzie prym wiodą mieszkańcy dużych miast. W Gdańsku, Szczecinie czy Bydgoszczy śmieci segreguje już 97 proc. mieszkańców. Niestety diametralnie odmiennie kształtuje się to w najmniejszych miastach, w których odsetek ten spada do poziomu 66 proc.

Drugą czynnością służącą poprawie klimatu, którą deklarowali w marcu br. badani Polacy jest oszczędzanie wody (40,7 proc.), co jest również warte podkreślenia w kontekście narastającego problemu suszy klimatycznej, z którym zaczynamy mieć do czynienia niemal na co dzień, chociażby w postaci drożejącej żywności.

Gdy zaś rzecz idzie o oszczędność energii elektrycznej, ciekawym zjawiskiem jest deklarowanie zakupu energooszczędnych sprzętów gospodarstwa domowego. Poza lodówkami czy pralkami są to także urządzenia audio i wideo. Na klasę energetyczną sprzętu zwraca uwagę 40 proc. Polaków. Największą wagę do tej kwestii przywiązują osoby młode, w wieku 18-29 lat oraz… siedemdziesięciolatkowie!

Bank zlecający badanie oczywiście mocno interesowały też postawy finansowe Polaków, zwłaszcza w kontekście pożyczek i kredytów; w tej materii wnioski są też optymistyczne. Dynamicznie rośnie zainteresowanie kredytem pozwalającym sfinansować w ratach zakup i instalację paneli fotowoltaicznych.

Pamiętajmy również o programach dotacyjnych Mój Prąd!

https://www.nibe.pl/wiedza/dotacje1/mojprad/ 

oraz Czyste Powietrze:

https://www.nibe.pl/wiedza/dotacje1/czystepowietrze/

Coraz więcej osób deklaruje też, że pożyczki gotówkowe przeznacza na różnego rodzaju inwestycje proekologiczne na działkach czy we własnych ogrodach.

Wiosna to czas gdy nasze otoczenie wypełnia się świeżą zielenią, a zieleń to jak wiadomo – kolor nadziei, ale też i wszelkich akcji proekologicznych. Miejmy więc nadzieję, że najbliższe miesiące do Zielonej Eskadry myślących i działających proekologicznie na co dzień przyciągną pozostałe 3 proc. Polaków, którzy aktualnie przyznają, że dla klimatu nic nie robią…

Zbigniew Biskupski