Przykłady realizacji z pompami ciepła NIBE – domy jednorodzinne

     Coraz więcej osób przygotowujących się do budowy, zakupu nowego domu lub modernizacji istniejącej instalacji rozważa możliwość zastosowania pompy ciepła jako źródła ogrzewania.

     Podstawowym elementem decyzji o montażu pompy ciepła jest odpowiedź na pytanie: czy to się opłaca? Przedstawiamy kilka przykładów, które powinny pomóc w znalezieniu odpowiedzi. Omówione domy pochodzą z województwa podlaskiego. W tym województwie swoją siedzibę ma firma NIBE-BIAWAR Sp z o.o., która w 2000 r. dołączyła do koncernu NIBE, zajmującego się produkcją pomp ciepła od ponad 30 lat.

Jak obniżyć koszty ogrzewania wykorzystując pompę ciepła?

     Jako pierwszy przykład warto wymienić gruntową pompę ciepła Fighter 1110 o mocy 15kW uruchomioną w 2002 r. w domu jednorodzinnym w Białymstoku. Jest to najstarsza instalacja z pompą ciepła w regionie. Prywatny inwestor założył sobie osiągnięcie celu, jakim było obniżenie kosztów ogrzewania 200 mkw. domu jednorodzinnego do poziomu kosztów ponoszonych na ogrzanie 50-metrowego mieszkania w bloku.

Polecamy: Gruntowe pompy ciepła NIBE

     Aby realnie określić koszty ogrzewania w budynku, zainstalowano podlicznik energii elektrycznej dla obwodu zasilającego pompy obiegowe i sprężarkę pompy ciepła. Dzięki temu możliwe było wyliczenie średniorocznych kosztów na poziomie 0,65 zł/mkw. Dla porównania w analogicznym okresie koszt ogrzewania metra kwadratowego ciepłem komunalnym sięgał 2,50 zł. Do tego trzeba dodać, że pompa ciepła zapewniając też ciepłą wodę użytkową pozwala wyeliminować koszty z tym związane.

     Kolejny przykład to pompa ciepła NIBE F1245 PC 8 kW również zamontowana w Białymstoku 2011 r. w nowym budynku o powierzchni całkowitej 170 mkw., w tym użytkowej (ogrzewanej) 143 mkw. Urządzenie wyposażono dodatkowo w moduł NIBE FLM. Dzięki temu pompa ciepła, poza zadaniami standardowymi (ogrzewanie i produkcja ciepłej wody użytkowej), pełni też funkcję wentylacji z odzyskiem ciepła. W okresie letnim wbudowany system chłodzenia pasywnego pozwala na klimatyzowanie pomieszczeń przez podłogówkę.

     W tym przypadku również właściciele zainstalowali dodatkowy licznik energii elektrycznej. W pierwszym roku (rok uruchomienia) na potrzeby pompy ciepła zużyto 4603 kWh. Po roku, gdy z budynku została usunięta już wilgoć technologiczna (budowlana), zużycie spadło do 4201 kWh. Po wykonaniu izolacji bramy garażowej w kolejnych latach osiągnięto jeszcze lepsze wyniki: 3745 kWh, 3926 kWh i 3750 kWh. Dodatkowo w czwartym roku użytkowania zmieniono taryfę całodobową (G11 – stawka 0,60 zł) na weekendową (G12w – stawka nocna 0,30 zł, stawka dzienna 0,69 zł). Jeśli koszt eksploatacji pompy ciepła przypiszemy do ogrzewania budynku (całego a nie tylko pomieszczeń z instalacją podłogową), to średnioroczny koszt ogrzania metra kwadratowego wyniesie w tym przypadku 0,87 zł.

     Zapyta ktoś, a co z kosztami wentylacji, klimatyzacji i produkcji ciepłej wody użytkowej dla 4 osób? Te koszty zawarte są w ogólnych kosztach eksploatacji pompy ciepła.

     Jeszcze jeden przykład zastosowania pompy ciepła w budynku jednorodzinnym o powierzchni 143 mkw. (+ nieogrzewany garaż). Tym razem właściciel zastosował instalację hybrydową, gdzie powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT 8 kW (AMS 10-8+HK 200S+SMO40) współpracuje z systemem fotowoltaicznym on-gride NIBE PV 6kW (22 panele x 260 W) i zbiornikiem buforowym NIBE UKV 100. Wspomagająco jako dodatkowe źródło ciepła zastosowano kocioł gazowy (NIBE GBM10-15 + OPT). W domu zamontowano również centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła NIBE UKV 100.

Polecamy: Powietrzne pompy ciepła NIBE

     Urządzenia zamontowano pod koniec 2016 r. i w październiku tego samego roku włączono ogrzewanie na cele budowlane. Całość systemu uruchomiono po zasiedleniu budynku w czerwcu 2017 r.

    Właściciel na własne potrzeby prowadzi monitoring systemu i po roku eksploatacji wyliczył koszt ogrzewania domu, wentylacji, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej, który wyniósł 98 zł/m-c.

     Na końcu przykład pompy gruntowej zamontowanej w 2009 r. w domu o powierzchni ogrzewanej 125 mkw. Pompa ciepła NIBE F1245 6kW jest jedynym źródła ciepła pracującym na potrzeby ogrzewania i równocześnie przygotowuje ciepłą wodę użytkową dla dwóch osób. Po pięciu latach eksploatacji właściciel deklaruje, że roczny koszt energii elektrycznej, zużytej przez gruntową PC oraz pozostałe urządzenia elektryczne (lodówka, pralka, komputer, oświetlenie itp.) nie przekracza 2000 złotych.

Warto zobaczyć: Przykłady realizacji z pompami ciepła NIBE i panelami fotowoltaicznymi