Pompa ciepła w instalacji z grzejnikami, a podłogówką – zalety i wady

Zastosowanie praktycznie bezobsługowych pomp ciepła NIBE to ekologiczne, ekonomiczne i bardzo praktyczne rozwiązanie. Inwestorzy często zadają pytanie, czy można zastosować nowoczesną pompę ciepła z grzejnikami, czy lepiej sprawdzi się ona z ogrzewaniem podłogowym? W artykule tym spróbujemy rozwiać te wątpliwości.

Pompy ciepła NIBE można zastosować zarówno w nowo budowanych budynkach jak i starszym budownictwie, ponieważ urządzenia te współpracują z różnymi instalacjami wewnętrznymi. Z założenia przeznaczone są do instalacji niskotemperaturowych, najczęściej do systemów płaszczyznowych (takich jak ogrzewanie podłogowe, ścienne, sufitowe). Jednak należy pamiętać że, pompę ciepła można zastosować również przy instalacji grzejnikowej. Co prawda współpraca pompy ciepła z instalacją grzejnikową (stosowaną najczęściej w starszym budownictwie) jest mniej wydajna i przez to mniej korzystna ze względów ekonomicznych, ale nie oznacza to, że jest to połączenie, którego nie warto stosować.

Przeczytaj również: Pompa ciepła w modernizowanym domu – jaki model wybrać, jakie są koszty i oszczędności

Pompa ciepła w nowym domu a instalacja grzewcza

W przypadku nowego budownictwa inwestor, decydujący się na instalację pompy ciepła, nie musi martwić się, czy wybrać grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe. System grzewczy oparty o PC najefektywniej pracuje z ogrzewaniem o niskiej temperaturze emisji i dużej powierzchni grzania. Stąd rekomendowane jest ogrzewanie podłogowe. Jednak pompa ciepła sprawdzi się we wszystkich poniższych rozwiązaniach

  • ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe;

  • rzadziej stosowane: płaszczyznowe ogrzewanie powietrzne, ogrzewanie konwekcyjne (o obniżonej temperaturze) lub ogrzewanie powietrzne;

  • instalacja grzejnikowa z wykorzystaniem grzejników niskotemperaturowych;

  • instalacja grzejnikowa z zastosowaniem wysokotemperaturowej pompy ciepła np. gruntowej pompy NIBE F1245 lub powietrznej F2120 (temperatura zasilania czynnika grzewczego 6365OC).

Kolejność podania tych opcji jest nieprzypadkowa. W takiej samej kolejności można ustawić też wydajność tych rozwiązań (od największej do najmniejszej). Dlatego w nowych budynkach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła współpracującej z płaszczyznowym systemem grzewczym.

Jaki jest roczney koszt eksploatacji dla poszczególnych rodzajów instalacji?

Zestawienie kosztów oparte jest na wyliczeniach dla domu o powierzchni 160 metrów kwadratowych, w którym zainstalowaną pompę ciepła F2120 12 kW.

  • Ogrzewanie podłogowe: 1600 zł

  • Ogrzewanie grzejnikowe niskotemperaturowe: 1840 zł

  • Ogrzewanie grzejnikowe wysokotemperaturowe: 2160 zł

Zobacz: Jak nowoczesne urządzenia grzewcze współpracują z instalacją fotowoltaiczną

Pompa ciepła w starym domu a instalacja grzewcza

Wbrew pozorom podobny wybór mają mieszkańcy już istniejących budynków. Tyle tylko, że zdecydowanie inaczej będą kształtować się dla nich koszty takiej inwestycji. W tym przypadku trudno określić, które z rozwiązań będzie najekonomiczniejsze ze względu na koszty realizacji inwestycji.

Po pierwsze, nie zawsze w starym budownictwie możemy lub chcemy zastosować ogrzewanie płaszczyznowe. Po drugie, czasami koszt i uciążliwość takiego przedsięwzięcia jest nie do zaakceptowania przez mieszkańców.

Wtedy polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie grzejników niskotemperaturowych. Po stronie wydatków są wówczas: koszt demontażu starych grzejników, koszt najczęściej niewielkich przeróbek instalacji oraz zakupu i montażu nowych grzejników.

Ostatnim rozwiązaniem dla osób, które nie mogą lub nie chcą dokonywać zmian w układzie instalacji grzewczych, jest zastosowanie wysokotemperaturowej pompy ciepła. Pompa ciepła NIBE F2120 charakteryzuje się niezwykle szerokim zakresem pracy, osiągając 65°C na zasilaniu systemu grzewczego i aż 63°C, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -25°C. Współczynnik efektywności SCOP tego modelu osiąga wartości powyżej 5,0. W praktyce oznacza to, że urządzenie jest w stanie wyprodukować pięć razy więcej energii niż samo pobiera. Co więcej ta pompa ciepła jest w stanie osiągnąć to wszystko pracując jednocześnie niezwykle cicho.

Dowiedz się więcej: Hałas w pompach ciepła – na co zwrócić uwagę?

Podsumowując: najkorzystniejszym pod względem wydajności i oszczędności kosztów ogrzewania jest zastosowanie pompy ciepła z płaszczyznowym systemem grzewczym. Ale zastosowanie pompy ciepła w instalacji grzejnikowej też może być dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że zastosujemy grzejniki niskotemperaturowe lub wysokotemperaturową pompę ciepła.

 Niektóre pompy ciepła typu powietrze/woda gwarantują produkcję ciepła wystarczającego do zasilania grzejników niskotemperaturowych nawet w temperaturze zewnętrznej -25°C.