dom z bateriami solarnymi

Polska racja, Szwedzka Dotacja

Racja polska, bo walka ze smogiem, a szczególnie z niską emisją, która najmocniej uderza w nasze zdrowie, a nawet życie, wciąż jest w naszym kraju kluczową sprawą z zakresu ochrony środowiska naturalnego. Kluczową i powszechną – przynajmniej tak długo jak smog produkują miliony kopciuchów. Szwedzka Dotacja zaś jest jedną z tych inicjatyw, które te starania o czyste powietrze wspiera – regularnie i zdecydowanie.

Kolejna edycja Szwedzkiej Dotacji (przypomnijmy, że w ubiegłym roku były dwie: wiosenna i jesienna) ruszyła z dniem 1 marca i potrwa do końca maja – o ile oczywiście wcześniej nie wykorzystane zostaną limity ustalone dla promocji. Co można uzyskać w tym roku? Wybierając energooszczędne i ekologiczne źródło ciepła do swojego domu mamy szansę skorzystania z dofinansowania – do 5 000 zł do pomp ciepła, do 6 000 zł do pompy wraz z rekuperatorem NIBE ERS lub GV-HR, do 9 000 zł do pompy ciepła z systemem fotowoltaicznym NIBE PV oraz do 10 000 zł dla pompy ciepła z rekuperatorem i systemem fotowoltaicznym NIBE PV. Akcja potrwa do 31 maja 2021 lub do wyczerpania zapasów. Ilość pomp ciepła biorących udział w promocji jest ograniczona. Dotacją objętych jest łącznie 300 sztuk gruntowych pomp ciepła oraz 500 sztuk powietrznych pomp ciepła NIBE.

Warto pamiętać, że Szwedzką Dotację marki NIBE można łączyć z ulgą podatkową oraz dotacją w ramach programu NFOŚiGW „Czyste Powietrze” lub „Mój Prąd”.

By skorzystać z promocji należy zarejestrować się na stronie www.szwedzkadotacja.pl. Tam też znajdziemy regulamin promocji oraz wszystkie niezbędne szczegóły – te ostatnie także na stronie www.nibe.pl .

Od razu zauważmy, że ten rok dla marki NIBE w Polsce jest wyjątkowy. W 2021 r. właśnie minie okrągłe dwadzieścia lat obecności NIBE w Polsce. W związku z obchodami tego jubileuszu NIBE-BIAWAR zmienił warunki gwarancji na systemy pomp ciepła z wyposażeniem. Od 1 lutego 2021 gwarancja podstawowa została wydłużona z dwóch do trzech lat – z możliwością przedłużenia do lat pięciu.

Ponadto producent udziela dodatkowej 5-letniej gwarancji na sprężarkę. Warunkiem udzielenia gwarancji na sprężarkę jest coroczny przegląd, podłączenie pompy do Internetu oraz zarejestrowanie urządzenia w NIBE Uplink, MyUpway lub myUplink. O tym wszystkim można w szczegółach dowiedzieć się na stronie www.nibe.pl/serwis.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła – zresztą nie tylko przy wymianie kopciucha czy budowie domu? Jasne, że tak. To najbardziej ekologiczne źródło ciepła i nie tylko. Pompy ciepła są jedynym efektywnym urządzeniem grzewczym likwidującym w pełni niską (przypowierzchniową) emisję zanieczyszczeń powietrza. Dodatkowo są to urządzenia niezwykle komfortowe, bezpieczne i tanie w eksploatacji, ponieważ spośród wszystkich urządzeń grzewczych osiągają najwyższą klasę efektywności energetycznej.

Pompa ciepła korzysta z darmowej energii cieplnej pochodzącej z otoczenia, czyli z odnawialnego źródła energii, co znacząco obniża koszty ogrzewania i uniezależnia je od jego zewnętrznych źródeł, np. gazociągu. Urządzenie potrafi nie tylko zapewnić ciepło, ale również chłodzić; jest wielofunkcyjne, zajmuje niewiele miejsca – np. tyle, ile spora lodówka – oraz, choć to spora finansowa inwestycja, pozwala niskimi rachunkami za energię przy budowie domu pozwala na ograniczenie kosztów budowy. Decydując się na ogrzewanie pompą ciepła nie musimy planować dodatkowego pomieszczenia na kotłownię oraz przechowanie opału, rezygnujemy również z komina.

Właśnie ze względu na ten wysoki wstępny koszt powstała idea Szwedzkiej Dotacji. Dlatego firma NIBE-BIAWAR po raz kolejny wychodzi naprzeciw wszystkim budującym oraz modernizującym swój dom. Dzięki dofinansowaniu w ramach Szwedzkiej Dotacji można uzyskać nawet 10 000 zł wsparcia na zakup pompy ciepła, rekuperatora oraz systemu fotowoltaicznego, czyli kompletnego systemu gwarantującego ekologiczny dom bez rachunków.