Nadchodzi PET, który chce żyć w piętnastu wcieleniach
Z czym kojarzy się PET? Przede wszystkim z plastikową butelką zawierającą wodę, sok czy napój gazowany – do wypicia i do wyrzucenia. Byle jak i byle gdzie (do niedawna), od czasu wprowadzenia sortowania odpadów – do pojemnika z plastikiem. Ostatnio też, coraz częściej do urządzeń – automatów ułatwiających zbiórkę i recykling opakowań PET bezpośrednio, z pominięciem wspólnej zbiórki innych odpadów.
W świadomości społecznej opakowanie PET jest więc przeciwnym biegunem szklanej butelki – zwrotnej za kaucją, po umyciu i sterylizacji używanej w produkcji płynów po raz kolejny.
Nie ma się co temu dziwić, bo stan naszej świadomości jest odbiciem stanu faktycznego. Co prawda zebrany i poddany recyklingowi PET, po przerobieniu na granulat czy płatki plastiku może ponownie być wykorzystany do produkcji opakowań, ale to nie to samo co prosty i klarowny wtórny obrót opakowaniami szklanymi.
Na szczęście można sobie wyobrazić także opakowanie PET wielokrotnego użytku – a co jest już w ludzkiej wyobraźni, pewne jest, że wcześniej czy później zmaterializuje się w konkretnym rozwiązaniu. No i właśnie w ostatnich dniach lipca ALPLA, jedna z największych światowych firm zajmujących się opakowaniami i recyklingiem, poinformowała o opracowaniu plastikowej butelki zwrotnej! Jak wyjaśniają twórcy rozwiązania, została ona zaprojektowana jako ekologiczne opakowanie przeznaczone do napojów, takich jak na przykład woda mineralna. Łączy ono w sobie trzy zasady „RE” tzn: REduce (redukcja wagi), REuse (ponowne użycie), REcycle (recykling). Obecnie w innowacyjnej butelce można zastosować do 30 procent materiału pochodzącego z recyklingu, ale ambicją jest dojście do 100 proc.
Wprowadzenie zwrotnych butelek PET do powszechnego użytku pozwalałoby na ponowne ich wykorzystywanie co najmniej 15 razy. Poza tym pod koniec cyklu życia butelki zwrotnej można ją poddać recyklingowi, a materiał wykorzystać do produkcji kolejnych opakowań PET.
Co ciekawe i burzące stereotypy, niezależny austriacki Instytut c7-consult udowodnił, że butelki PET jednorazowego użytku przeznaczone dla wód mają mniejszy wpływ na środowisko niż jednorazowe butelki szklane (mniejsza emisja CO2, mniejsze zużycie wody, mniejsze zużycie energii i paliwa w transportach). Na przykład wskaźnik emisyjności CO2 do środowiska w przypadku butelek PET jednorazowego użytku wynosi 133 g*equ. na opakowanie, podczas gdy dla butelek szklanych jednorazowego użytku współczynnik ten jest blisko czterokrotnie wyższy (522 g*equ.).
Wszystko to sprawia, że po wdrożeniu nowej technologii oraz nowego systemu obrotu takimi opakowaniami – w tym kaucji i zwrotu – można PET-a wciągnąć w tryb gospodarki obiegu zamkniętego, z wielką korzyścią dla środowiska.
Ogromną w tym rolę odegrać możemy my – konsumenci. Innowatorzy wiedzą bowiem z praktyki, że dla producentów żywności na etapie wdrażania przez nich innowacji dotyczących produktów i ich opakowań, kluczową rolę odgrywają opinie oraz oczekiwania konsumentów. Dlatego apelują do nas, byśmy byli za PET-em w piętnastu wcieleniach!
Zbigniew Biskupski