Jakie rodzaje pomp ciepła posiadacie Państwo w ofercie firmy?

W ofercie firmy NIBE znajdują się pompy gruntowe, powietrzne, wentylacyjne oraz pompy do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Szeroki asortyment produktów w zakresie ich mocy oraz możliwość łączenia w kaskady sprawia że produkty firmy mogą zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło dowolnego budynku.
Pompy gruntowe produkcji NIBE są dostępne w wersji dwufunkcyjnej np. NIBE F1245 (z zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej w wersji ze stali nierdzewnej lub emaliowanej o pojemności 180 litrów, który jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na ciepłą wodę 4 osobowej rodziny) oraz wersji jednofunkcyjnej np. NIBE F1145 (przeznaczonych do montażu wraz z zewnętrznym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, które są przeznaczone do budynków w których zachodzi potrzeba przygotowania większej ilości ciepłej wody). Oferta jest też rozdzielona na pompy start/stop (on/off) pracujące ze stałą mocą (np. NIBE F1245) oraz pompy inwerterowe dostosowujące swoją pracę do aktualnego zapotrzebowania na ciepło budynku (np. NIBE F1255). Dodatkowo istnieje możliwość zakupienia urządzeń w wersji ze zintegrowaną funkcją pasywnego chłodzenia (np. NIBE F1245 PC) lub bez (np. NIBE F1245). W ofercie firmy znajduje się też szeroki wachlarz akcesoriów dzięki którym możemy zintegrować pracę pompy z dodatkowymi funkcjonalnościami instalacji takimi jak: układ chłodzenia aktywnego, pasywnego, rekuperacja, system solarny czy dodatkowych obiegów grzewczych o różnych parametrach pracy.
Oferta pomp powietrznych składa się z pomp typu split pracujących do -20 stopni temperatury powietrza zewnętrznego oraz dwóch typów pomp monoblokowych: F2040 i F2120, które mogą pracować nawet do -25 stopni (F2120). Wszystkie pompy powietrzne dostępne w naszej ofercie posiadają funkcję chłodzenia.
Do współpracy z pompami powietrznymi służą centrale wewnętrzne które odpowiadając na indywidualne potrzeby inwestora są dostępne w różnych konfiguracjach. Centrale z serii HK 200 to centralne z zintegrowanym w środku zbiornikiem ciepłej wody o pojemności 180 litrów przeznaczone do montażu z zewnętrznym buforem dowolnej pojemności. Układ pompy ciepła z centralną wewnętrzną HK 200 jest sterowany za pomocą zewnętrznego sterownika SMO który łączy się z centralą za pomocą specjalnego akcesorium ACK 200 ułatwiającego wykonanie połączenia elektronicznego.
Centrale serii VVM posiadają zintegrowany sterownik SMO oraz niewielki zbiornik buforowy. Centrala VVM 310 posiada zbiornik o całkowitej pojemności 270 litrów wśród których została wydzielona przestrzeń o pojemności 50 litrów stanowiąca bufor instalacji centralnego ogrzewania. W przypadku inwestycji o większym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową dostępna jest większa centrala VVM 500 posiadająca zbiornik 500 litrów z czego do dyspozycji mamy 80 litrów pojemności buforowej.
Wszystkie centrale VVM przygotowują ciepłą wodę użytkową w przepływie przez wężownicę umieszczoną w głównym zbiorniku. Wyjątkiem jest centrala VVM 320 która składa się ze zintegrowanego zbiornika ciepłej wody użytkowej (woda jest podgrzewana za pomocą wężownicy podobnie jak w centralach HK) oraz oddzielnego zbiornika buforowego o pojemności 26 litrów.
Wentylacyjne pompy ciepła znajdują zastosowanie w budynkach niskoenergetycznych i pasywnych, gdzie mamy do czynienia z bardzo niskimi stratami ciepła oraz wysoką szczelnością stolarki. Pompy odzyskują ciepło z powietrza wywiewanego z budynku i następnie wykorzystują je do ogrzewania budynku oraz produkcji ciepłej wody użytkowej.
W ofercie pomp wentylacyjnych znajdują się trzy modele pomp pozwalające na ogrzewanie budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej: F370, F470, F750, oraz jedna pompa F130 która przeznaczona jest wyłącznie do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zużywa ona około ¼ energii elektrycznej w porównaniu do równoważnego konwencjonalnego podgrzewacza wody.
Pompa F370 posiada zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności 170 litrów plus 70 litrów pojemności buforowej. Pompa F470 odróżnia się tym od pompy F370 że posiada funkcję wstępnego podgrzewu powietrza nawiewanego. Jeżeli chodzi o pompy ciepła typu F750 to charakteryzują się one pojemnością zasobnika 180 litrów, pojemnością bufora 25 litrów i współczynnikiem sprawności SCOP 4,7.