Pompy ciepła to urządzenia wykorzystywane nie tylko do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Coraz częściej standardem staje się połączenie pompy ciepła z systemem wentylacyjnym wykorzystującym proces rekuperacji.
Rekuperator ma za zadanie:
-
mechaniczne wymuszenie obiegu powietrza potrzebnego do wentylacji pomieszczeń,
-
odzysk energii (tzw. ciepło resztkowe) ze zużytego i zanieczyszczonego powietrza,
-
filtrowanie powietrza,
-
usuwanie nadmiaru wilgoci z budynku..
Połączenie pompy ciepła z systemem wentylacji mechanicznej z rekuperacją zapewnia nam:
-
stały dopływ świeżego powietrza o temperaturze gwarantującej komfort termiczny domownikom,
-
oszczędności eksploatacyjne na ogrzewaniu domu,
-
oszczędności na etapie inwestycji w pompę ciepła.
Świeże powietrze dostarczane do pomieszczeń, dzięki zastosowaniu podstawowych filtrów, pozbawione jest drobin kurzu i innych zanieczyszczeń, takich jak np.: roztocze czy para wodna. Przy odpowiednim doborze innych filtrów powietrze można dodatkowo oczyszczać z bakterii, wirusów i alergenów oraz je jonizować. Dodatkowo kratki założone na żaluzje czerpni wyłapują muchy, komary i inne insekty. Dzięki temu mamy zapewniony zrównoważony (równa ilość wywiewanego i nawiewanego powietrza) dopływ świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien. Takiego komfortu nie jesteśmy w stanie uzyskać w domu z wentylacją grawitacyjną.
Jakie korzyści płyną z zastosowania rekuperacji?
Przede wszystkim dom z rekuperacją ma niższe zapotrzebowanie energetyczne. Wiadomo, że największe straty ciepła występują w systemie wentylacyjnym, które mogą sięgać nawet 50%. Dlatego wykorzystanie wentylacji z odzyskiem ciepła pozwoli zminimalizować te straty i zwiększyć wydajność układu grzewczego.
Kolejnym atutem odzysku ciepła jest możliwość zaoszczędzenia przy zakupie pompy ciepła. Na etapie planowania i realizowania inwestycji możemy dobrać źródło ciepła (w naszym przypadku pompę ciepła) o mniejszej mocy. Dzięki zastosowaniu systemu wentylacji z rekuperacją, zmniejszamy zapotrzebowanie budynku na ciepło, więc do jego ogrzewania wystarczająca jest pompa ciepła o mniejszej mocy grzewczej.
Przykład inwestycji z pompą ciepła z rekuperatorem
Dla zilustrowania korzyści płynących z połączenia systemu grzewczego opartego na pompie ciepła i wentylacji z odzyskiem ciepła, można podać przykład inwestycji zrealizowanej dwa lata temu. Instalacje te zamontowano w nowo wybudowanym domu jednorodzinnym o powierzchni 143 m2. System grzewczy oparty jest na inwerterowej powietrznej pompie ciepła typu split o mocy modulowanej od 3 do 8 kW - NIBE SPLIT. W systemie wentylacyjnym zamontowano rekuperator NIBE ERS 500 o wydajności do 500 m3/h. Całość współpracuje z systemem fotowoltaicznym NIBE PV składającym się z 22 paneli, o łącznej mocy 6 kW. Wspomagającym, szczytowym źródłem ciepła w domu jest kocioł gazowy.
Dla systemu grzewczego (pompa ciepła) i wentylacji (rekuperator) zastosowano zintegrowane sterowanie z jednego poziomu, z poziomu sterownika SMO pompy ciepła. Parametry pracy można ustawiać bezpośrednio za pomocą modułu umieszczonego na pompie ciepła, regulatora pokojowego czy komputera. Aplikacja internetowa NIBE UPLINK, którą można zainstalować też na urządzeniach mobilnych, pozwala sterować systemem z dowolnego miejsca na świecie.
Właściciel na potrzeby własne prowadzi monitoring systemu. Po dwóch latach eksploatacji wyliczył koszt ogrzewania domu, wentylacji, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej. Porównał obecne koszty z wydatkami jakie ponosił mieszkając w budownictwie wielorodzinnym w mieszkaniu o pow. 80 m2. Podkreśla, że mimo większego metrażu teraz koszty te są praktycznie o połowę mniejsze.
Podsumowując należy podkreślić, że zastosowanie pompy ciepła z rekuperacją to przede wszystkim:
-
minimalizacja kosztów ogrzewania,
-
komfort termiczny i klimatyczny w domu,
-
możliwość zakupu pompy ciepła o mniejszej mocy,
-
komfort obsługi (praktycznie bezobsługowość, wymagana okresowa wymiana filtrów rekuperatora oraz coroczny przegląd pompy ciepła),
-
możliwość rezygnacji z budowy komina oraz kotłowni,
-
pozytywny wkład w ochronę środowiska.
Rekuperator to wymiennik, który przez cały rok służy do wymiany ciepła między powietrzem wewnętrznym (wywiewanym) i zewnętrznym (nawiewanym). W sezonie grzewczym ciepło z powietrza wywiewanego służy do wstępnego podgrzania powietrza nawiewanego, w lecie nadmiar ciepła z powietrza nawiewanego jest oddawany powietrzu wywiewanemu.