Czy pompy ciepła to urządzenia awaryjne?

     Pompy ciepła to urządzenia cechujące się bardzo niską awaryjnością. Serce urządzenia stanowi sprężarka, która jest jednocześnie najważniejszym i najdroższym elementem składowym pompy ciepła,  Sprężarki w pompach ciepła NIBE charakteryzują się długą żywotnością, która wynosi około 80.000 godzin pracy. Oznacza to. że przy średniej pracy pompy ciepła w ciągu roku wynoszącej 2-3 tys. godzin, pompa ciepła NIBE może osiągnąć żywotność na poziomie 30 lat. Dodatkowym elementem wydłużającym żywotność urządzenia jest inwerter sterujący częstotliwością pracy sprężarki. Marka NIBE od 2005 r. specjalizuje się w pompach inwerterowych, co gwarantuje najwyższą jakość i największe doświadczenie na rynku. Oprócz sprężarki w każdej pompie ciepła znajdziemy takie elementy jak zawór rozprężny, wymienniki ciepła, elementy hydrauliczne oraz elektroniczne.

     Ryzyko wystąpienia awarii w układzie wieloelementowym jest z reguły znacznie wyższe niż w układach z mniejszą ilością elementów składowych. Kolejną ważną kwestią wpływającą na niezawodność układu jest sam projekt instalacji. Im projekt bliższy jest układowi równoległemu, tym mniejsze ryzyko awarii.

     Najczęstszą przyczyna awarii pomp ciepła jest nie samo urządzenie, a człowiek który je montował.
Dlatego decydując się na montaż pompy ciepła, warto jest wybrać doświadczonego instalatora, który posiada stosowną autoryzację producenta. Aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii pompy ciepła, warto wybierać urządzenia kompaktowe (np. NIBE F1255), które posiadają wbudowane fabrycznie takie elementy jak pompy obiegowe dolnego i górnego źródła, moduł sterujący pracą pompy ciepła, zintegrowany zbiornik buforowy, zasobnik ciepłej wody użytkowej, grzałkę czy zawory trójdrogowe z siłownikiem.

     Pompy ciepła NIBE są praktycznie bezobsługowe, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka awarii. Obsługa pompy ciepła NIBE sprowadza się jedynie do przeprowadzenia corocznego przeglądu technicznego.

     Podsumowując pompy ciepła NIBE w odniesieniu do innych źródeł ciepła cechują się bardzo niskim poziomem awaryjności. Prawie 40 letnie doświadczenie marki NIBE w produkcji pomp ciepła gwarantuje najwyższą jakość oferowanych produktów. Urządzenia te są głównym produktem firmy i cieszą się szerokim uznaniem wśród doświadczonych instalatorów.