zatoka

Batalia o czyste powietrze zaczyna się na nowo

Koronawirus nie tylko zaatakował nasze życie i zdrowie, ale i mocno skomplikował życie gospodarcze oraz społeczne. Zahamował też nowe otwarcie rządowego programu „Czyste Powietrze” – kluczowego przedsięwzięcia służącego walce ze smogiem.

Na szczęście – zahamował, ale nie sparaliżował. Na zapleczu szukania alternatywnych rozwiązań dla działania w trybie COVID-19 nastąpiło też swoiste przegrupowanie sił i środków mających wspomagać walkę o czyste powietrze. W konsekwencji na 15 maja zaplanowany został „nowy początek” programu, a sam restart wygląda do tego stopnia imponująco, że już teraz można potwierdzić tezę, iż czasami warto czekać cierpliwie.

Trzy kluczowe nowości, które program od razu ustawią w trybie turbo, to jeszcze większe finansowanie w oparciu o uproszczone formuły, integracja z programem Mój Prąd (+link do: https://www.nibe.pl/wiedza/dotacje1/mojprad/) oraz banki komercyjne jako platforma do finansowania programu walki ze smogiem.

O samym programie w nowej odsłonie napiszemy i opublikujemy w Zielonej Eskadrze wkrótce oddzielny artykuł, tutaj więc zasygnalizujmy tylko te trzy nowości. Jak wiadomo kluczowe znaczenie w walce ze smogiem ma zminimalizowanie tzw. niskiej emisji, przede wszystkim przez wymianę kotłów opalanych węglem na zasilanie odnawialnymi źródłami energii. Takich pieców do wymiany w polskich gospodarstwach wciąż jest ponad 3 miliony!

Wszyscy, którzy jeszcze nie bilansowali się z wydatkiem na takie przedsięwzięcie w ramach wcześniejszych programów dofinansowania, powinni to przekalkulować na nowo. Zgodnie z nowymi zapisami w programie „Czyste Powietrze”, beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.

https://www.nibe.pl/wiedza/dotacje1/czystepowietrze/

Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.

No i wreszcie udział w całym przedsięwzięciu banków komercyjnych.  NFOŚiGW oraz Związek Banków Polskich podpisały porozumienie, które docelowo pozwoli beneficjentom na występowanie przez banki z wnioskiem o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu. Dla wprowadzenia takiej możliwości potrzebne jest jeszcze wypracowanie do końca maja szczegółów technicznych procedur gwarantujących klientom pełną obsługę wniosków o dofinansowanie i kredytów.

Jak więc widać, ani koncentracja na walce z koronawirusem, ani narastający nowy problem – susza, ani wreszcie stosunkowo mniej smogowa ostatnia zima nie osłabiła woli walki o czyste powietrze, zaczyna się wręcz nowy etap batalii, w który wchodzimy z lepszymi narzędziami.

Zbigniew Biskupski