A w smart home postawisz ekologiczne meble!
Wiemy już jak wygląda smart home, zwłaszcza od strony energetycznej – pompy ciepła w zestawie z panelami fotowoltaicznymi dostarczają mu zielonej energii na ogrzewanie, wentylację, gdy trzeba – także produkcję chłodu. Zasilają w prąd wszelkie urządzenia, a w garażu ładują elektryczne auta, popularnie zwane teraz elektrykami. By jednak dbałość o środowisko i klimat z naszej strony była jeszcze większa, wkrótce do takiego domu będziemy mogli wstawić ekologiczne meble!
Ekologiczne, bo wyprodukowane z dbałością o lasy. Chyba nikomu już nie trzeba wyjaśniać, jak kluczową rolę odgrywają lasy w powstrzymaniu ocieplania klimatu, jak ważne są dla oczyszczania powietrza itp. Wszelkie badania potwierdzają wszak, iż świadomość społeczeństwa oraz wiedza jak funkcjonować bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne, stale rośnie. Ograniczamy plastik, oszczędzamy wodę i energię, segregujemy odpady. Nie zmienia to jednak faktu, że każdego roku na świecie ubywa kilka milionów hektarów lasów, naszą planetę bowiem niszczy nadmierny konsumpcjonizm. Dla przykładu polskie lasy dają około 4 tony suchej masy rocznie z hektara do wykorzystania w meblarstwie czy budownictwie. By zaspokoić nasze potrzeby w nowe biurka, stoły czy inne meble tych hektarów trzeba ciąć tysiące – ubywają na wiele lat, bo las przecież rośnie długo.
Jest jednak sposób, by to zmienić, nie ograniczając drastycznie budowy drewnianych domów – wszak one mają także od strony eko swoje walory – czy wytwarzania tak cieszących nasze oko nowych mebli. W Stanach Zjednoczonych już produkowane są na dużą skalę meble z płyt oraz drewna OXYtree. Pochodzą one z upraw konopi siewnej, sorgo, traw wieloletnich oraz ekologicznych żywic. Mało, że w większości są to rośliny jednoroczne, to z hektara zamiast 4 ton suchej masy – jak w przypadku rosnących sto lat sosen – można pozyskać jej aż 25 ton a więc ponad sześciokrotnie więcej!
Na polskim rynku wyzwanie produkcji ekologicznych mebli podjęła firma RC Design. Wraz ze środowiskami naukowymi, rozpoczęła właśnie prace badawcze nad „materiałem doskonałym”, w oparciu o doświadczenia amerykańskie. Cel postawiony przed zespołem jest bowiem jasny: mają powstać nowe materiały do zastosowania w meblarstwie i budownictwie z ujemną emisją gazów cieplarnianych w całym procesie tworzenia i użytkowania produktu, co będzie niosło za sobą korzyści środowiskowe, bez konieczności eksploatacji terenów leśnych.
By dowieść, że nie jest to mrzonka, ze sprowadzonego zza oceanu tworzywa w RC Design wyprodukowano już pierwsze polskie meble ekologiczne.
Przed nami konsekwentnie zaplanowana i konieczna rewolucja, która zmieni wnętrza domów i mieszkań w zgodzie z naturą – zapowiadają polscy ekomeblarscy pionierzy.
Zbigniew Biskupski