panele słoneczne na dachu

Zadowolenia z energii słońca, nie ma końca!

Polacy wybierają fotowoltaikę w trosce o środowisko oraz o własny portfel. 96 proc. użytkowników jest zadowolonych z decyzji o montażu paneli, a 37 proc. myśli już nad powiększeniem swojej instalacji!

Tak wynika z pierwszego raportu Oferteo.pl o fotowoltaice. Badanie jest świeżutkie, z sierpnia br. i może służyć zarówno za dowód, że warto stawiać na fotowoltaikę, jak i może być pomocne w podejmowaniu konkretnych decyzji inwestycyjnych.

I tak, z badania wynika, iż głównym argumentem, który przekonuje Polaków do podjęcia decyzji o inwestycji w fotowoltaikę jest oszczędność. Chęć ograniczenia kosztów energii przekonała w ubiegłym roku do montażu paneli aż 84 proc. inwestorów. Kolejną kwestią, którą się często kierowali, była ekologia wskazywana przez 57 proc. badanych. Niemal co trzeci ankietowany chciał skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. 8 proc. uczestników badania zostało przekonanych do paneli fotowoltaicznych przez zadowolonych z tego rozwiązania znajomych.

Głównym argumentem, który przekonuje Polaków do podjęcia decyzji o inwestycji w fotowoltaikę jest oszczędność. Chęć ograniczenia kosztów energii przekonała w ubiegłym roku do montażu paneli aż 84 proc. inwestorów. Kolejną kwestią, którą się często kierowali, była ekologia wskazywana przez 57 proc. badanych. Niemal co trzeci ankietowany chciał skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. 8 proc. uczestników badania zostało przekonanych do paneli fotowoltaicznych przez zadowolonych z tego rozwiązania znajomych.

Aż 50 proc. instalacji fotowoltaicznych zamontowanych w 2019 roku miało moc 6-10 kWp (kilowatt-peak). Taki zestaw produkuje około 600-1000 kWh energii elektrycznej rocznie. 46 proc. badanych zdecydowało się natomiast na instalację o mocy 2-5 kWp, co powinno dawać odpowiednio 200-500 kWh na rok, czyli zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne średniej wielkości gospodarstwa domowego.

Zestawy paneli, na które decydują się Polacy, zajmują zwykle powierzchnię od 21 do 30 mkw. (25 proc. badanych). Popularne są również mniejsze instalacje 11-20 mkw. (23 proc.) albo te nieco większe 31-40 mkw. (17 proc.). Co ciekawe, w ubiegłym roku aż 18 proc. badanych zamontowało na swojej posesji panele, które zajmowały powyżej 41 mkw.

Działania związane z montażem paneli podejmujemy najczęściej wiosną. Najwięcej zapytań pochodziło w ubiegłym roku z maja (14 proc.), kwietnia (13,5 proc.) oraz marca (13 proc.). Sporo pracy fachowcy mają także w czerwcu i lipcu (odpowiednio 9 i 8 proc.).

Inwestorzy pytani o to, co w całym procesie sprawiło im najwięcej trudności, najczęściej wskazywali biurokrację. Walkę z formalnościami źle wspomina aż 29 proc. badanych. Wiele wysiłku wkładano także w znalezienie odpowiedniego wykonawcy oraz wybór sprzętu.

– Znaczna część osób, które w ostatnim czasie zdecydowała się na montaż paneli fotowoltaicznych przyznała, że wybór odpowiedniego wykonawcy przysporzył im wielu trudności. Obecnie dziedzina ta staje się w Polsce coraz popularniejsza, a co za tym idzie – na rynku pojawia się coraz więcej firm specjalistycznych. Wielu wykonawców zajmuje się nie tylko montażem paneli, ale także pomaga w doborze odpowiedniego sprzętu, określeniu zapotrzebowania energetycznego, a nawet załatwieniu formalności i dofinansowania. Odpowiednio wybrany specjalista może więc pomóc zleceniodawcy uporać się ze wszystkimi najbardziej problematycznymi kwestiami w całym procesie – skomentował wyniki badania Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Warto wiedzieć, że tak właśnie jest w przypadku NIBE-Biawar. Sieć współpracujących z firmą monterów obejmuje cały kraj i potrafią oni precyzyjnie doradzić w sprawie rozwiązania wszelkich energetycznych problemów: od wyboru urządzeń - zarówno z zakresu paneli słonecznych jak i całych zestawów obejmujących pompy ciepła i rekuperatory - aż po ich montaż i serwis. Co ważne, są oni w stałym kontakcie z NIBE-Biawar i na bieżąco aktualizują swoją wiedzę, wraz z rozwojem produktów i poszerzaniem oferty urządzeń. Mają też wiedzę jak przy planowaniu inwestycji wykorzystać różnego rodzaju dopłaty i subwencje, np. z programu Czyste Powietrze czy Szwedzka Dotacja

Warto wiedzieć, że moc zainstalowanej fotowoltaiki w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym dnia 1 sierpnia 2020 roku wyniosła już 2261,347 MW (megawatów). Na koniec 2019 r. w Polsce było już ponad 160 tysięcy mikroinstalacji. Oznacza to, że pod koniec ubiegłego roku panele zamontowane były na co 36. budynku mieszkalnym (prawie 3 proc. domów). Tempo w jakim przybywa zwolenników energii ze słońca wskazuje, że w ciągu bieżącego roku liczba paneli na dachach polskich domów się podwoi i zobaczymy je już na co 16-18 budynku. Chwała zadowolonym z energii słońca, bo nie tylko dobrze czynią dla swoich domowych budżetów, ale pozwalają nam oddychać mniej zanieczyszczonym powietrzem, dając też choć malutki oddech całej planecie!

Zbigniew Biskupski