Przeciętne, nowe domy Polaków

Polacy przy budowaniu, jak i kupnie gotowego domu zaczynają coraz bardziej stawiać na dobrej jakości materiały, technologiczne rozwiązania, energooszczędność i odnawialne źródła energii. Polacy chętniej budują domy i coraz więcej osób ma na to środki.

Procentowy udział osób zamieszkałych w domach wzrósł w ciągu ostatnich lat. Z „Raportu o budowie domów w Polsce”, przygotowanego przez serwis Oferteo.pl wynika, że 53,7% ogółu społeczeństwa deklarowało zamieszkanie w domu jednorodzinnym. Zazwyczaj Polacy budują się na niewielkich działkach o powierzchni do 20 arów. Projekty domów inspirowane są zagranicznymi nowościami. Zazwyczaj wybór pada na gotowe plany, które są tańsze niż te wykonywane na zamówienie, spełniają wymagania dotyczące wielkości i funkcjonalności.

Podczas budowy domu pojawia się pytanie o sposób ogrzewania domu. Większość osób wybiera kotły na stałe paliwo, ale energia odnawialna również brana jest pod uwagę – 15% wybrało pompę ciepła.

Również deweloperzy zwracają uwagę na obecne trendy i decydują się na budownictwo o wysokim standardzie, z ekologicznymi rozwiązaniami grzewczymi. Przykładem może służyć osiedle „EkoWawer” w Warszawie lub „Słoneczna Jedynka” w Nysie, w pełni wyposażone, w pompy ciepła NIBE SPLIT. Efektywność energetyczna była głównym celem projektantów. Dlatego zastosowano powietrzne pompy ciepła odpowiednio dobrane do zapotrzebowania, zwiększono izolację cieplną, zastosowano odpowiednią stolarkę okienną i drzwiową o niskim współczynniku przenikania ciepła, zaś budynki ustawione są zgodnie z zasadą budownictwa pasywnego, czyli w stosunku do stron świata (m.in. słoneczne tarasy).

Wzrost świadomości ludzi, patrzenie w długiej perspektywie na inwestycję w postaci własnego domu, daje oszczędności dla domowego budżetu i środowiska. Materiały wysokiej jakości, odnawialne źródła energii to teraźniejszość i przyszłość naszej planety.