Jakiego typu urządzenia mogą współpracować z pompą ciepła?
Pompy ciepła idealnie sprawdzają się do produkcji ciepłej wody użytkowej i ogrzewania budynków zarówno jednorodzinnych, jak i usługowych. Istnieją jednak urządzenia, które wspomagają pracę pomp ciepła, gwarantując niższe rachunki za prąd bądź zapewniając lepsze warunki mieszkalne. Dodatkowo, ich sterowanie może odbywać się z poziomu sterownika pompy ciepła. Jednym z takich urządzeń są bez wątpienia panele fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną z odnawialnego źródła energii jakim jest promieniowanie słoneczne. Dobrze dobrane panele są w stanie całkowicie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną domu i zredukować rachunki praktycznie do zera.
Drugim takim urządzeniem jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperator. Istotą jego działania jest stałe dostarczanie odpowiedniej ilości świeżego powietrza i usuwanie powietrza „zużytego”. Chłodniejsze powietrze zewnętrzne ogrzewa się od powietrza wywiewanego, dzięki czemu na jego ogrzewanie zużywana jest mniejsza ilość energii.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?
Wybór odpowiedniej pompy ciepła może początkowo wydawać się trudny, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele ich modeli. Przed ostatecznym wyborem należy sprawdzić:
1. Parametry techniczne pompy, w tym COP, czyli współczynnik sprawności urządzenia. Informuje on o ekonomiczności pompy. Przy porównywaniu COP urządzeń różnych producentów należy zwrócić uwagę, czy jest ono określone przy zachowaniu jednakowych warunków. Wysoka klasa urządzeń może być potwierdzona certyfikatami, np. Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła EHPA Q.
2. Wyposażenie i funkcjonalność urządzenia. Aby ocenić tę cechę musimy zdecydować, czego oczekujemy od pompy ciepła – czy ma pracować wyłącznie na c.o. i c.w.u., czy ma mieć funkcję chłodzenia itp. Powinniśmy również sprawdzić funkcje oferowanego sterownika oraz możliwość sterowania dodatkowymi urządzeniami (np. rekuperatorem) z jego poziomu.
3. Doświadczenie producenta i dostępność serwisu. Wybierając doświadczonego producenta, z ustabilizowaną pozycją na rynku mamy pewność, że urządzenia posiada wszelką niezbędną dokumentację oraz rozbudowaną, łatwo dostępną sieć doradców technicznych, autoryzowanych instalatorów i serwisu.
Czy pompa ciepła jest głośna?
Poziom ciśnienia akustycznego, czyli głośność pompy ciepła, ma niewątpliwie ogromny wpływ na komfort jej użytkowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku gruntowych pomp ciepła, ponieważ są one instalowane wewnątrz budynków. Jednak obawa o hałas, w przypadku gruntowych pomp ciepła NIBE, jest nie uzasadniona, ponieważ poziom ich ciśnienia akustycznego waha się pomiędzy 21 a 32dB(A). W przypadku jednostek zewnętrznych powietrznych pomp ciepła NIBE poziom ciśnienia akustycznego wynosi od 32 do 48 dB(A).
Porównując te wartości do szeptu (20dB), odgłosów dobiegających z mało ruchliwej ulicy (30dB) czy rozmowy (40dB) widzimy, że są to niewielkie wartości. Nie wpływają one na komfort mieszkańców, a przy odpowiedniej lokalizacji pompy ciepła, są nawet w ogóle nie słyszalne.