Szwedzka Dotacja i nie tylko. Jakie dopłaty można uzyskać do pomp ciepła ?

Szwedzka Dotacja to dofinansowanie do pomp ciepła. Wyjaśniamy na czym polega i z jakich programów można również skorzystać, żeby obniżyć koszty inwestycji. 
 
Montaż pompy ciepła jest opłacalny ze względów ekonomicznych i ekologicznych. To urządzenie zapewnia ogrzewanie i chłodzenie domu, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, a także wydajną wentylację z odzyskiem ciepła (we współpracy z rekuperatorem). W zestawieniu z instalacją fotowoltaiczną może działać niezależnie od innych źródeł zasilania. Pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii (takich jak powietrze i wody podziemne) i nie emitują żadnych zanieczyszczeń powietrza. W dodatku decydując się na pompę ciepła nie trzeba inwestować w kotłownię, czy budować kominów. W przypadku gruntowej pompy ciepła – wystarczy pół metra kwadratowego powierzchni pomieszczenia, żeby zamontować to urządzenie. 
Obecnie inwestycja w pompy ciepła jest również znacznie tańsza w finansowaniu. A to za sprawą różnych programów i dotacji. Warto zwrócić szczególną uwagę na Szwedzką Dotację. 
 
Co to jest Szwedzka Dotacja do pomp ciepła 
16 września 2019 roku rozpoczęła się kolejna edycja Szwedzkiej Dotacji do pomp ciepła NIBE. Jest ona finansowana przez szwedzki koncern NIBE AB (europejskiego lidera sprzedaży pomp ciepła) oraz jej polską spółkę – firmę NIBE-BIAWAR. W jej ramach można uzyskać następujące dofinansowanie
  • 3 000 zł do powietrznej pompy ciepła NIBE F2120
  • do 4 000 zł do powietrznej pompy ciepła wraz z rekuperatorem NIBE ERS lub GV-HR
  • do 7 000 zł na zakup pompy ciepła i zestawu fotowoltaicznego NIBE PV
  • do 8 000 zł na zakup pompy ciepła, rekuperatora oraz zestawu fotowoltaicznego NIBE PV
O dotację można się ubiegać do końca listopada 2019 roku (lub do wyczerpania zapasów), a zakup urządzenia należy sfinalizować do 13.12.2019 r. 
Aby skorzystać z dotacji, wystarczy zarejestrować się na stronie szwedzkadotacja.pl, wybrać  
i zarezerwować urządzenie oraz dokonać zakupu. Warto się pospieszyć, bo ta promocja dotyczy 200 urządzeń. 
Ponadto w czasie trwania promocji cena Gwarancji Dodatkowej jest obniżona o 50%. 
Szwedzką Dotację można łączyć z programami rządowymi, takimi jak: Czyste Powietrze, Mój Prąd oraz ulgą podatkową (ulgą termomodernizacyjną). Sprawdźmy, jak przedstawiają się ich warunki, 
i jakie dofinansowanie można uzyskać. 
Szwedzka Dotacja – dowiedz się więcej  
 
Program Czyste Powietrze 
Ze wsparcia w ramach programu Czyste Powietrze można skorzystać zarówno przy budowie nowego domu, jak i termomodernizacji już istniejącego. Jego głównym celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków i wprowadzenie bardziej ekologicznych źródeł ciepła. Dlatego dofinansowanie można przeznaczyć nie tylko na ocieplenie domu, ale także na zakup i montaż pompy ciepła, instalacji fotowoltaicznej, czy innych urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii.  
Uwaga: w przypadku nowobudowanego domu dofinansowanie na zakup i montaż źródła ciepła oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła można otrzymać tylko do 31.12.2019 roku. 
Wysokość dofinansowania (które dodatkowo może być wsparte pożyczką) zależy od dochodu na członka rodziny – im jest on niższy, tym wyższą dopłatę można uzyskać: od 15 % do 90% poniesionych wydatków (i odpowiednio pożyczki – od 100% do 10%). 
Warto wiedzieć, że według szacunków PORT PC (Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła) aż 30% wniosków w programie Czyste Powietrze dotyczy pomp ciepła. 
 
Ulga termomodernizacyjna 
Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać tylko właściciele istniejących już domów jednorodzinnych, którzy postanowili zadbać o to, by były one bardziej energooszczędne, a do ich ogrzewania i przygotowania ciepłej wody – wykorzystać ekologiczne źródła ciepła. W ramach ulgi wydatki poniesione na termomodernizację domu można odpisać od podstawy opodatkowania (kwota nie może przekroczyć 53 000 zł, tak samo jak w programie Czyste Powietrze). Odliczyć można m.in. wydatki na zakup oraz montaż pompy ciepła wraz z osprzętem, instalacji fotowoltaicznej, czy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wszystkie te urządzenia można zakupić również ze Szwedzką Dotacją. A zestawienie pompy ciepła z fotowoltaiką i rekuperacją stworzy w domu wygodny system zapewniający ogrzewanie, chłodzenie, ogrzanie wody i sprawną wentylację, którego koszty eksploatacji będą na poziomie opłat stałych za prąd (czyli ok. 20 zł miesięcznie). 
 

Program Czyste Powietrze a ulga termomodernizacyjna
 
Jeśli wydatki na termomodernizację domu sfinansowaliśmy z dotacji w ramach programu Czyste Powietrze lub innego programu rządowego (w tym NFOŚiGW), to nie możemy odliczyć ich od podatku. Natomiast odliczyć można wydatki w ramach pożyczki z programu Czyste Powietrze  
oraz wkład własny (np. jeśli dotacja nie objęła wszystkich kosztów kwalifikowanych).  
Program Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna – dowiedz się więcej 
 
Program Mój Prąd 
Dofinansowanie w programie Mój Prąd dotyczy tylko nowej instalacji fotowoltaicznej. Można uzyskać dopłatę w wysokości 50% inwestycji (zakupu i montażu), a kwotowo – do 5 tysięcy złotych. Warto jednak zwrócić uwagę na ten program, ponieważ połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna zapewni energię elektryczną nie tylko pompie ciepła, ale także wszystkim urządzeniom elektrycznym w domu. Mając już ekologiczne źródło ogrzewania, można mieć i „czysty prąd”. 
Program Mój Prąd – dowiedz się więcej 
 
Korzystając ze Szwedzkiej Dotacji oraz wybranego programu rządowego koszt inwestycji w pompę ciepła można obniżyć o kilka tysięcy złotych. Natomiast zyski z tego urządzenia – w postaci niemal darmowego ogrzewania domu i wody – będziemy czerpali przez lata. 
 
Dotacja na pompę ciepła w praktyce – ile można zaoszczędzić 
Rozpatrzmy oszczędności na przykładzie powietrznej pompy ciepła NIBE SPLIT 6 kW instalowanej w budynku termomodernizowanym. Jej cena katalogowa wynosi 21 500 zł netto, a przybliżony koszt montażu urządzenia wynosi 5 000 zł. W ramach Szwedzkiej Dotacji na zakup tego urządzenia otrzymamy 2 000 zł dopłaty do ceny katalogowej netto, czyli całkowity koszt urządzenia wraz z montażem wyniesie 26 060 zł brutto (po doliczeniu 8% podatku VAT. 
Dodatkowo inwestor może skorzystać ze wsparcia w ramach programu Czyste Powietrze. Zakładając, że średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym wynosi 2 152 zł, a w zeznaniu podatkowym inwestor wykazał roczny dochód na poziomie 85 000 zł, otrzyma on dofinansowanie w wysokości 18% kosztów kwalifikowanych. Na pompę ciepła i jej montaż wsparcie z programu wyniesie 4 690,80 zł. Pozostałą kwotę czyli 21 369,20 zł, inwestor będzie mógł odpisać od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Zakładając, że rozlicza się wg 18% stawki otrzyma zwrot podatku w wysokości 3 846,46 zł.