Pompa ciepła w telefonie, czyli aplikacje mobilne

Zmarzłeś i chcesz wejść do ciepłego domu i zanurzyć się w ciepłej kąpieli? Albo w upał marzysz tylko o „wejściu do lodówki”. Co zrobić? Podczas podróży do domu wchodzisz w aplikację i ustawiasz wymarzoną temperaturę. Jak to dokładnie działa?

W każdym domu dokonuje się wyboru systemu grzewczego, chłodzącego i wentylacji. Jeśli zainstalujemy pompę ciepła, to wszystkie funkcje są w jednym urządzeniu, które możemy zdalnie sterować. NIBE Uplink to prosta aplikacja do monitorowania i zarządzania pompą ciepła NIBE. Jedynym warunkiem jest połączenie z internetem. Aplikacja daje możliwość szybkiego przeglądu i sprawdzenia aktualnego stanu systemu. Możemy śledzić i sterować systemem centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, a nawet tworzyć algorytmy pracy poszczególnych urządzeń w systemie IFTT (IF THIS THAN THAT), np. podwyższenie wydajności pracy rekuperatora wraz ze wzrostem wilgoci w pomieszczeniu. NIBE Uplink umożliwia również aktualizację oprogramowania pompy ciepła. Z poziomu telefonu w każdej chwili mamy dostęp do instrukcji obsługi urządzenia. W przypadku wystąpienia błędu lub usterki w urządzeniu aplikacja informuje nas o tym mailem bądź powiadomieniem na telefon. Istnieje możliwość nadania odpowiednich uprawnień naszemu serwisantowi, aby również otrzymywał informację o nieprawidłowościach. Aplikacja umożliwia szybką reakcję serwisową bądź zdalną diagnostykę, która pozwala zaoszczędzić na naprawach.

Jest również aplikacja dedykowana projektantom i instalatorom – NIBE DIM, która pomaga w doborze odpowiedniego typu i mocy pompy ciepła, określeniu dolnego źródła, sporządzeniu oferty, oszacowaniu kosztu eksploatacji.

Każdy, kto chciałby się dowiedzieć ile zaoszczędzi posiadając pompę ciepła, może to sprawdzić w kalkulatorze oszczędności kosztów ogrzewania i c.w.u. http://kalkulator-pomp-ciepla.biawar.com.pl/. Należy wpisać kilka danych – o powierzchni ogrzewanego budynku, ilości osób zamieszkujących. Aplikacja generuje roczne koszty eksploatacji, możemy sprawdzić, czy pompa będzie nam się opłacać.

Obsługa instalacji grzewczej to w obecnym świecie inny wymiar niż „szuflowanie węgla”. Wszelkie działania możemy wykonać online, nawet nie musimy widzieć urządzenia. Oczywiście wypada je odkurzyć, ale nie musimy walczyć z trującymi substancjami.