Instalacja fotowoltaiczna – jak działa i gdzie się ją montuje. Komu opłacają się PV, z czym je połączyć i jak zaplanować?

Panele fotowoltaiczne (PV) to jedno z odnawialnych źródeł energii (OZE). Rosnące zainteresowanie instalacjami wykorzystującymi PV wynika nie tylko z dbałości użytkowników o środowisko, ale i z obawy o znaczny wzrost cen energii elektrycznej. Obowiązująca obecnie Ustawa o Cenach Energii (tzw. ustawa prądowa) przestanie obowiązywać w 2020 roku. Dlatego warto przyjrzeć się dokładniej instalacjom fotowoltaicznym, dzięki którym nasz dom (mieszkanie) może stać się nie tylko bardziej przyjazny środowisku, ale i tańszy w eksploatacji. 
  
W największym skrócie zasadę działania paneli fotowoltaicznych można opisać w kilku zdaniach. Energia pozyskiwana ze światła słonecznego przetwarzana jest na energię prądu stałego. Uzyskany prąd stały przekazywany jest do falownika (inwertera), który z kolei zmienia prąd stały na prąd przemienny. W ten sposób prąd wyprodukowany przez PV można na bieżąco wykorzystać w gospodarstwie domowym i ewentualną nadwyżkę przekazać operatorowi sieci dystrybucyjnej. 
 
Warunkiem przekazywania nadwyżek energii do sieci jest zastosowanie systemu on-grid zintegrowanego z siecią energetyczną. Przekazana w ten sposób energia jest zliczana i jej znaczna część może być wykorzystana w ciągu roku od daty jej wprowadzenia do sieci. W tym przypadku obowiązuje system opustów, wg przeliczników ilości energii wprowadzonej przez użytkownika (prosumenta) do ilości pobranej z tej sieci: 
  • 1 do 0,8 – dla instalacji fotowoltaicznej poniżej 10 kW, 
  • 1 do 0,7 – dla instalacji fotowoltaicznej większej niż 10 kW. 
 
Dowiedz sięJak zmiany w ustawie o OZE wpłyną na system prosumencki w Polsce?
 
Gdzie można zamontować instalację fotowoltaiczną? 
 
Panele fotowoltaiczne można montować na różnych elementach budynków (dachach, balkonach/loggach i ścianach) oraz w ich otoczeniu na gruncie (na terenie przyległym do budynku). W Polsce najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż systemów dachowych. Dlatego też na rynku dostępne są systemy, dzięki którym można panele zamontować na każdym dachu bez względu na rodzaj pokrycia (dachówka, blacha, papa) i kształt połaci dachowej (płaska, skośna). Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie ma pewne ograniczenia (teren pod instalacje nie może być zacieniony, a grunt piaszczysty lub kamienisty znacznie utrudnia możliwość montażu konstrukcji pod PV) ale i korzyści (łatwy dostęp do instalacji). 
 
Zobacz ofertę paneli PV: Systemy fotowoltaiczne NIBE 
 
Oszczędność na kosztach energii elektrycznej i inne zalety zastosowania PV 
 
Korzyści wynikające z wykorzystania paneli fotowoltaicznych nie muszą ograniczać się do oszczędności na kosztach energii elektrycznej. W przypadku zastosowania ich w rozbudowanym systemie hybrydowym można osiągnąć znaczne ograniczenie kosztów w ogrzewaniu, wentylacji czy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej. W systemach hybrydowych panele fotowoltaiczne mogą z powodzeniem współpracować z różnymi systemami grzewczymi i wentylacyjnymi. 
 
Przeczytaj równieżSystemy hybrydowe z pompami ciepła i panelami fotowoltaicznymi NIBE – kiedy się sprawdzają? 
 
Przykładem technicznie zaawansowanego rozwiązania jest instalacja wykonana w jednym z domów jednorodzinnych wybudowanym w Białymstoku. Zastosowany w budynku system obejmuje: 
  • 22 panele fotowoltaiczne NIBE PV o mocy 6 kW pracujące w systemie on-grid, 
  • powietrzną pompę ciepła NIBE SPLIT o mocy 8 kW, 
  • zbiornik buforowy NIBE UKV o poj. 100 l, 
  • centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła NIBE ERS
  • kocioł gazowy NIBE GBM10-15 + OPT (jako źródło wspomagające). 
W budynku o powierzchni 143 mkw. (+ nieogrzewany garaż) opisany system hybrydowy uruchomiono w 2017 r. Od tego czasu właściciel domu monitoruje system i po roku eksploatacji wyliczył, ile kosztuje ogrzewanie domu, jego wentylacja, chłodzenie i produkcja ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny. Koszt ten kształtuje się na poziomie 98 zł/miesięcznie. Jest on tak niski w przeważającej mierze dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych. 
 
Inwestorzy, którzy zdecydują się zainwestować w panele fotowoltaiczne (o mocy zainstalowanej między 2–10 kW), mogą otrzymać nawet 50-procentowe dofinansowanie kosztów kwalifikowanych (czyli kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej), ale nie więcej niż 5 000 złotych. Dotacja w ramach programu „Mój Prąd” jest bezzwrotna i nie jest wymagane żadne zabezpieczenie, by ją uzyskać.

 

Dowiedz się więcej: Jak działa rządowy program dofinansowania fotowoltaiki Mój Prąd"? 
 
Dodatkowe pieniądze na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej można uzyskać też w ramach programu „Czyste Powietrze". Uwaga! Dotacji z programów „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze” nie można ze sobą łączyć. 
 
Warto zwrócić uwagę na to, że 16 września 2019 roku rusza kolejna edycja Szwedzkiej Dotacji. Akcję finansują: szwedzki koncern NIBE AB i jego polska spółka NIBE-BIAWAR. Każdy, kto chce ekologicznie ogrzać swój dom, może ubiegać się o dofinansowanie w kwocie nawet do 8 000 złotych, jeśli zdecyduje się na zestaw: pompa ciepła, rekuperator i system fotowoltaiczny NIBE PV. Więcej informacji na stronie szwedzkadotacja.pl
 
 

Systemy fotowoltaiczne NIBE PV dostępne są w zestawach o mocy: 3, 4, 5, 6, 9, 12, 15 i 24 kW. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie zestawów do potrzeb lub możliwości montażu (np. dostępnej powierzchni budynku).