Ekologiczny styl życia – świadomy wybór współczesnego człowieka

Coraz częściej można dostrzec, że nasze bezpośrednie otoczenie ulega zanieczyszczeniu i degradacji. Najwyższy czas, żebyśmy zdali sobie sprawę z tego, jak wiele niekorzystnych zmian środowiskowych zachodzi przede wszystkim wskutek działalności człowieka. 
 
Co w takim razie możemy zrobić? Postępując wg zasady: myśl globalnie, a działaj lokalnie, zacznijmy od siebie. Aby żyć bardziej ekologicznie, warto zmienić kilka przyzwyczajeń dotyczących: wykorzystania wody, energii elektrycznej i źródeł energii oraz segregacji śmieci, użycia środków chemicznych czy codziennych zakupów. 
 
Będąc eko dbasz m.in. o jakość powietrza. Warto przeczytać: Jak sprawdzać jakość powietrza w swojej okolicy? 
 
Oszczędzanie wody 
Zmniejszenie zużycia wody jest nie tylko uzasadnione ekologicznie, ale i ekonomicznie ponieważ pozwoli ograniczyć koszty w gospodarstwie domowym. A wystarczy zastosować kilka rozwiązań i zmienić przyzwyczajenia swoje i reszty domowników. 
Na początek należy zadbać o likwidację wszelkich nieszczelności w instalacji (cieknące spłuczki, baterie, zawory wody w ogrodzie itp.). Jeden „tylko kapiący kran” przez tydzień jest w stanie napełnić całą standardową wannę o pojemności ok. 200 l. Warto w bateriach zastosować perlatory wytwarzające mieszaninę wodno-powietrzną. Dzięki temu zwiększa się objętość oraz siła spłukiwania strumienia przy jednoczesnym ograniczeniu zawartości w nim wody. Wśród oszczędnych urządzeń warto też wymienić baterie termostatyczne, jednouchwytowe, bezdotykowe lub z przyciskiem „eko”, spłuczki z przyciskiem „stop” oraz zmywarki do naczyń. 
 
Jak z kolei zmniejszyć zużycie wody poprzez zmianę nawyków? Kilka przykładów: zakręcajmy wodę podczas mycia zębów, skróćmy czas kąpieli pod prysznicem do 4–5 minut, unikajmy wyrzucania i spłukiwania śmieci w toalecie, ograniczajmy zużycie bieżącej wody podczas mycia naczyń czy samochodów. Na pewno każdy z nas znajdzie u siebie jeszcze całe mnóstwo sposobów na ograniczenie zużycia wody. 
Najbardziej ambitnym inwestorom nowych budynków warto polecić wykonanie instalacji deszczowej (woda w niej zgromadzona może być wykorzystywana tylko do celów gospodarczych) lub dualnej, dzięki której możemy ponownie wykorzystywać tzw. wodę szarą (uzdatnioną wodę z brodzików, wanien i umywalek) do spłukiwania toalet czy mycia samochodów. 
 
Warto wiedziećGdzie obowiązują uchwały antysmogowe i czego dotyczą? 
 
Oszczędzanie energii elektrycznej 
Ograniczenie zużycia energii elektrycznej też najlepiej rozpocząć od pozbycia się niedobrych nawyków. Wyłączajmy zbędne oświetlenie, nie zostawiajmy po wyłączeniu urządzeń  (telewizor, radio, laptop itp.) w trybie czuwania, jak najczęściej używajmy w pralce lub zmywarce programu oszczędnego. Warto też wymienić tradycyjne żarówki na energooszczędne lub diody LED. Z kolei przy zakupie nowych urządzeń (takich jak pralka, lodówka, czajnik, okap kuchenny, płyta grzejna, zmywarka, odkurzacz, komputer, monitor, telewizor czy pompa ciepła) wybierajmy urządzenia o jak najwyższej klasie energetycznej. Warto w tym momencie zapoznać się z treścią etykiety energetycznej urządzenia, dzięki której możemy wybrać produkt o wymaganych parametrach (moc, zużycie energii i wody, rozmiar, funkcjonalność). Przepisy obligujące producentów do umieszczania takich etykiet na urządzeniach wprowadzono we wrześniu 2015 r. 
 
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii 
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to jeden ze sposobów przejścia na ekologiczny styl życia. Wiąże się to z między innymi z wymianą starych kotłów zasilanych konwencjonalnymi paliwami (węgiel, gaz, olej czy drewno) na urządzenia grzewcze, jakimi są pompy ciepła. Urządzenia te do produkcji energii cieplnej wykorzystującą źródła odnawialne, takie jak: powietrze, woda czy grunt.  
 
Przeczytaj również: Jaką pompę ciepła wybrać do modernizowanego domu? Koszty i oszczędności wynikające z takiej inwestycji 
 
Do ekologicznej produkcji ciepła można wykorzystać też energię słoneczną, stosując kolektory słoneczne. Dzięki nim pozyskuje się energię cieplną do ogrzania ciepłej wody użytkowej i/lub wsparcia systemu grzewczego domu. 
 
Coraz częściej energię ze słońca przetwarza się również na energię elektryczną. W domu jest to możliwe dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych (PV). Inwestycja w fotowoltaikę jest tym bardziej opłacalna, im lepiej potrafimy na bieżąco wykorzystać energię wytwarzaną przez panele. Wyprodukowany prąd możemy w całości zużywać na własne potrzeby, gromadząc nadwyżki w akumulatorach (instalacja off-grid) lub przyłączyć instalację do sieci i w magazynować w niej nadwyżkę energii (instalacja on-grid).  
 
Polecamy: Systemy fotowoltaiczne NIBE PV dostępne w zestawach o mocy: 3, 4, 5, 6, 9, 12, 15 i 24 kW 
 
Kolejnym ”domowym” ekologicznym sposobem produkcji energii elektrycznej jest zastosowanie przydomowych turbin wiatrowych, wykorzystujących siłę wiatru. 
 
Dom, wyposażony w pompę ciepła, instalację solarną i fotowoltaikę lub przydomową elektrownię wiatrową, jest domem nie tylko ekologicznym (przyjaznym środowisku), ale staje się też samowystarczalny pod względem energetycznym i praktycznie nie generuje codziennych kosztów eksploatacyjnych związanych ze zużyciem energii. Przykładem takiego budynku jest dom jednorodzinny o powierzchni 143 mkw. (+ nieogrzewany garaż), w którym właściciel zamontował instalację hybrydową. Składa się ona z powietrznej pompy ciepła NIBE SPLIT 8 kW (AMS 10-8+HK 200S+SMO40), systemu fotowoltaicznego on-grid NIBE PV 6kW (22 panele x 260 W), zbiornika buforowego NIBE UKV i centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła NIBE ERS 10-500. Jako dodatkowe źródło ciepła wykorzystywany jest kocioł gazowy (NIBE GBM10-15 + OPT). Inwestycja została zrealizowana w woj. podlaskim. Po roku eksploatacji właściciel domu wyliczył koszt jego ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej. Wyniósł on 98 złotych miesięcznie. 
 
Segregacja śmieci, ograniczenia środków chemicznych, świadome zakupy to też ekologia 
Kolejnymi wyzwaniami dla świadomego człowieka XXI wieku jest zmiana nastawienia do tak prozaicznych rzeczy jak śmieci, sprzątanie czy zakupy. Obecnie segregacja śmieci to już obowiązek. Dzięki segregacji i recyklingowi możemy znacznie zmniejszyć skażenie środowiska (mniej śmieci na wysypiskach) oraz ograniczyć zużycie energii potrzebnej do produkcji przedmiotów użytkowych (dzięki wykorzystaniu surowców wtórnych). 
 
Znaczny wpływ na stopień skażenia środowiska, a szczególnie wód i gleby, mają środki chemiczne (detergenty) używane w każdym domu do prania czy sprzątania. Warto zadbać, żeby do kanalizacji trafiało coraz mniej tego typu zanieczyszczeń wykorzystując środki przyjazne dla środowiska (ocet, soda oczyszczona, sól kuchenna czy boraks).  
 
I na koniec, prawdziwa bolączka dzisiejszych czasów: jednorazowe torby i opakowania. Może warto wrócić do czasów, kiedy do sklepu szło się z materiałową torbą na zakupy i własnym szklanym pojemnikiem na ulubione śledziki. Zanim w sklepie wyciągniemy rękę po “foliówkę”, pamiętajmy, że już teraz Wielka Pacyficzna Plama Śmieci ma powierzchnię ok. 1,6 mln kilometrów kwadratowych,  czyli 5 razy tyle ile wynosi powierzchnia naszego kraju.  
 
Warto przeczytać więcej na temat: Czym są i jak działają odnawialne źródła energii (tzw. OZE) 
 

Powinniśmy podejmować działania ekologiczne, żebyśmy nie tylko my mogli korzystać z natury, ale też przyszłe pokolenia.