Dlaczego warto rozważyć montaż pompy ciepła?

      Przy budowie lub remoncie domu warto rozważyć montaż niskotemperaturowego źródła jakim jest pompa ciepła (PC). Jest to urządzenie grzewcze, które pobiera ciepło z otoczenia (powietrza, wody lub gruntu) i dostarcza je do instalacji centralnego ogrzewania (CO), ciepłej wody użytkowej (c. w. u.) czy klimatyzacji.

     Coraz częściej pompy ciepła z powodzeniem zastępują lub wspomagają tradycyjne źródła ciepła. W nowych energooszczędnych budynkach pompa ciepła może w całości pokrywać potrzeby cieplne. Z kolei, w starszych budynkach poddanych termomodernizacji, można PC wykorzystać jako jeden z elementów układu hybrydowego, w którym pompa ciepła współpracuje z konwencjonalnym źródłem ciepła.

     Choć wiele osób uważa, że inwestycja w pompę ciepła jest droga, to jednak decydując się na to urządzenie możemy obniżyć koszty budowy domu. Odpadną wówczas koszty budowy kominów spalinowych, magazynów na opał (przy kotle na paliwo stałe), montażu zbiorników (kotły na paliwo gazowe/olejowe) czy kotłowni. Ponadto pompy zaliczane są do odnawialnych źródeł energii, dlatego inwestorzy mogą liczyć na rządowe dotacje i promocje producentów, takie jak Szwedzka Dotacja – oferta specjalna na powietrzne pompy ciepła marki NIBE.

 

Dowiedz się więcej: Gdzie i jak ubiegać się o dofinansowanie do pompy ciepła

 

Pompy ciepła – plusy i minusy tych odnawialnych źródeł ciepła

     Dużą zaletą pomp ciepła jest ich praktycznie bezobsługowe działanie. Po ustawieniu regulatora celem dostosowania pracy instalacji do indywidualnych potrzeb użytkownika, nie musimy tracić czasu na szukanie paliwa odpowiedniej jakości, nie musimy też ładować, rozpalać i czyścić kotła. To duży atut, bo dzięki temu mieszkamy dużo bardziej komfortowo i możemy oszczędzić własny czas. Należy jednak pamiętać, że pompy ciepła do poprawnego i efektywnego działania wymagają corocznych przeglądów.

     Plusem pomp ciepła jest to, że można zamontować je niemal w każdym obiekcie. W domach jednorodzinnych pompy ciepła montuje się na zewnątrz lub wewnątrz (w pralni, pomieszczeniu gospodarczym lub w garażu). Natomiast w przypadku bloków mieszkalnych  indywidualną pompę ciepła często łatwiej zamontować niż kocioł na olej czy paliwo stałe.

      Do ważnych plusów pomp ciepła należy również wysokie bezpieczeństwo w czasie ich użytkowania. Wyeliminowane jest bowiem ryzyko wybuchu paliwa czy zaczadzenia, które zdarzają się w przypadku instalacji gazowej czy olejowej. Natomiast ryzyko wybuchu pożaru jest zminimalizowane.

      Patrząc na coraz częstsze alarmy smogowe, największą uwagę przy wyborze źródła ciepła, powinien być wpływ, jaki będzie miało jego użytkowanie na otaczające nas środowisko. Pompa ciepła jest urządzeniem przyjaznym dla środowiska, ponieważ nie powoduje powstawania zanieczyszczeń w miejscu eksploatacji, a emisja zanieczyszczeń przy produkcji energii elektrycznej dla uzyskania 1 kW ciepła  z PC jest niższa niż w przypadku kotła na paliwo stałe. Poza tym zanieczyszczenia wytwarzane w elektrowniach należą do emisji wysokiej (zanieczyszczenia rozpraszane są na dużym obszarze i na znacznej wysokości).  Natomiast dzięki temu, że systematycznie wzrasta udział OZE w produkcji energii elektrycznej, możemy liczyć na to, że w przyszłości całość energii elektrycznej wykorzystywanej do pracy pomp ciepła będzie pochodzić z biopaliw, energii słonecznej i wiatrowej.

 

Przeczytaj: Jak można sprawdzać jakość powietrza, którym oddychamy?

 

     Stojąc przed wyborem: pompa ciepła czy kocioł tradycyjny (gazowy, olejowy lub na paliwo stałe), warto mieć na uwadze plusy i minusy tych rozwiązań. Pompy ciepła też mają swoje słabsze strony.

     Pompa ciepła do działania potrzebuje energii elektrycznej. Dlatego w przypadku zaniku napięcia przydatne okazuje się dodatkowe źródło ciepła (np. kominek czy kocioł gazowy) lub awaryjny zestaw akumulatorowy.

     Dla posiadaczy małych posesji wadą pomp ciepła z poziomym wymiennikiem jest to, że potrzebują one sporej powierzchni. Natomiast koszt inwestycji w gruntową pompę z sondami pionowymi znacznie rośnie z powodu konieczności wykonania głębokich odwiertów. W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie powietrzna pompa ciepła marki NIBE.

     Ponieważ pompy ciepła wyposażone są w wentylator, to niektórzy inwestorzy mogą obawiać się głośnej pracy urządzenia. Tymczasem nowoczesne pompy NIBE są bardzo ciche, co jest ich wielką zaletą i wyróżnikiem. Na przykład poziom hałasu emitowany przez pracującą pompę ciepła NIBE F2120 mierzony w odległości 2 metrów to tylko 39 dB. Dla porównania: hałas na poziomie 40 dB to na przykład szmery w domu. Przy montażu pompy ciepła należy jednak zwrócić uwagę na jego poprawność. Źle zamontowana pompa powietrzna może być dość głośna. Do takiej sytuacji dochodzi na przykład, jeśli jednostka zewnętrzna jest zainstalowana w otoczeniu 3 ścian.

     Najczęściej wymienianą wadą pomp ciepła są koszty instalacji tych urządzeń grzewczych. Warto jednak zdać sobie sprawę, że na temat zwrotu inwestycji w PC nie ma gotowych wzorów. Aby wyliczyć opłacalność tego rodzaju inwestycji, należy dokonać wyceny indywidualnej. Generalnie przyjmuje się, że inwestycja w pompę ciepła będzie się zwracać kilka lat dłużej niż w przypadku konwencjonalnych źródeł ciepła. Ale czy nasz komfort i co ważniejsze zdrowie nie są tego warte? Naszym zdaniem odnawialne źródła energii są przyszłością, która pozwoli nie tylko nam, ale i kolejnym pokoleniom cieszyć się czystszym powietrzem.